Počelo je kijavicama i peckanjem očiju, pa do otežanog disanja. Tako susret sa ambrozijom opisuje Dijana Dujić. Iako su simptomi trajali godinama, prošle je potražila ljekarsku pomoć.
“Ustanovilo se da sam alergična na ambroziju. Najčešći simptomi koje imam jesu to oticanje očiju, svrabež, čak osjećam kako mi glasne žice otiči i imam s vremena na vrijeme otežano disanje i kašalj dosta izražen”, priča Dijana.
Sa sličnim simptomima, dnevno se ljekarima porodične medicine u Doboju javi desetak pacijenata.
Osim terapije, savjetuju izbjegavanje kontakta sa korovom i tuširanje nakon boravka na otvorenom.
“Ukoliko se vraćamo iz prirode, neophodno je da odmah skidamo odjeću koja je na nama, da je peremo po mogućnosti na temperaturama koje su jako visoke, preko 60 stepeni da ih sušimo sušilicama, ne ponovo napolju u sredini koja je puna polena”, ističe Nada Janjetović, ljekar porodične medicine.
A on je svuda kažu građani. Odolijevaju samo oni sa jačim imunitetom
“Za razliku od odraslih, kod djece je nešto manji broj zato što je potreban duži niz godina da djeca razviju senzibilizaciju na ambroziju”, kaže Slaven Krajina, pedijatar.
Izraženija je u predškolskom uzrastu i kod mališana čije su majke sklone alergiji. Avgust i septembar su mjeseci kada cvjeta. Koncentracija je najjača ujutro, kada oni osjetljivi na polen ne bi trebalo da izlaze.