Sajber nasilje posljedica ličnog neuspjeha i nezadovoljenih potreba

13.11.2022. - Aktuelno

Sajber nasilje (eng. Cyberbullying) je svako nasilje koje nastaje upotrebom digitalnih tehnologija, a ima za cilj da uplaši, povrijedi, osramoti, ponizi ili na neki drugi način nanese štetu žrtvi.

Gotovo je nemoguće pronaći osobu koja nije bila bar jednom izložena nasilju putem interneta, makar kroz uvredljiv komentar, poruku, prijetnju ili uznemiravanje.

Ovoj vrsti nasilja mogu biti izložene osobe svih uzrasnih dobi, a posebno ranjiva kategorija su djeca i mladi. Oni mogu biti žrtve vršnjačkog nasilja, sekti ili drugih organizacija, trgovaca ljudima ili mete pedofila.

Žrtva sajber nasilja može biti izložena:

  1. Verbalnom nasilju – uvredljive poruke ili ponude, govor mržnje, uvrede na nacionalnoj osnovi, prijetnje, seksualni sadržaji, širenje neistine, prijetnje smrću, prijetnje fizičkim nasiljem i ucjenjivanje;
  2. Vizuelno nasilje – nedozvoljeno objavljivanje privatnih sadržaja, fotografija, video-snimaka, foto ili video-montaža.

Psihološki profil sajber nasilnika

Ovakvo nasilje dolazi najčešće kao posljedica nakupljenih vlastitih negativnih emocija, osjećaja bespomoćnosti, nezadovoljenih sopstvenih potreba ili ličnog neuspjeha, te se javlja potreba za emocionalnim pražnjenjem.

Ovakve osobe nemaju razvijenu empatiju, ne prepoznaju emocije drugih, niti razmišljaju o emocijama drugih, misle da imaju pravo na sve i da su uvijek u pravu, nemaju poštovanja prema drugima, a sebe vide kao žrtvu.

Oni nemaju toleranciju za tuđe stavove i ponašanja. Skloni su da pogrešno tumače dobru volju i namjere drugih tumačeći ih kao neprijateljske. Vjeruju da mogu da kontrolišu druge osobe ako im izazovu strah kroz nasilje, sa uvjerenjem da će se ponašati onako kako oni žele.

Takođe, ovakve osobe uživaju da kritikuju druge ljude, a njihova kritika ima za cilj da ljudi pate, kao što i oni sami pate. Oni teže da pronalaze tuđe mane ili ih čak izmišljaju da bi se žrtva osjećala još gore.

Kako sajber nasilje utiče na žrtvu

Čak i kratka izloženost ovom obliku nasilja može imati ozbiljne posljedice po zdravlje i kvalitet života žrtve nasilja. Može doći do pojave depresije, anksioznosti, jake uznemirenosti, bespomoćnosti, socijalne fobije, osjećaja srama, ugrožavanja porodičnog sistema žrtve, neke žrtve posežu za upotrebom psihoaktivnih supstanci, a nerijetko smo bili svjedoci i izvršenih suicida kao posljedice sajber nasilja.

Ovaj oblik nasilja ima poseban uticaj na djecu i adolescente, kojima utiče na nivo samopouzdanja i formiranje slike o sebi, često dolazi do lošeg uspjeha u školi, poremećaja u ishrani, te upotrebe alkohola ili narkotika, ali i samoubilačkih tendencija.

Prevencija sajber nasilja

Kako bi se umanjio efekat sajber nasilja, reagujte adekvatno i što prije, tako što ćete prijaviti nasilje nadležnim institucijama i potražiti psihološku pomoć. Sa djecom razgovarajte stalno o potencijalnim opasnostima kako bi stekla povjerenje i odmah vam prijavila nasilje. Ako prepoznate čudno ponašanje vašeg djeteta, a ono vam ne govori šta se dešava, obavezno ga odvedite kod psihologa, gdje će se otvoriti i razgovarati o onome što ga muči.

Izvor: Nezavisne / Nataša Rogić