Vlada Republike Srpske raspravljala o poplavama

03.04.2025. - Aktuelno

Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o padavinskim i poplavnim događajima u periodu od 26. do 30. marta ove godine.

Iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS je saopšteno da je Vlada zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i “Vode Srpske” da u što kraćem roku, nakon što vremenski i terenski uslovi dozvole, izvrši analizu efekata dosadašnjih aktivnosti na unapređenju sistema odbrane od poplava, te predloži dalje aktivnosti koje će spriječiti ovakve i slične negativne događaje.

“Najveći problemi u toku prethodnih poplavnih događaja zadesili su područje grada Prijedora, opštine Kostajnica, grada Laktaši, grada Gradiška, opštine Kozarska Dubica, opštine Stanari, grada Dervente, opštine Srbac, te opštine Modriča. Izraženi problemi na vodotocima prvog reda su bili u lokalnim zajednicama na slivu rijeka Sane i Une (Prijedor, Kostajnica, Novi Grad i Kozarska Dubica). Većina ostalih lokalnih zajednica pogođenih poplavama su se suočile sa problemima koje su izazvali manji vodotoci bujičnog karaktera”, naveli su iz Vlade RS.

Dodali su da je na dijelovima vodotoka u Republici Srpskoj gdje je u prethodnom periodu izgrađena ili nadograđena odbrana od poplava, problemi bili dosta manje izraženi u odnosu na period prije 2014. godine, osim na području grada Prijedora, odnosno naselja Tukovi gdje je rijeka Sana prelila odbrambeni parapetni zid, koji je izgrađen u periodu 2014-2015.

“Na slivu rijeke Vrbas su sa velikim uspjehom uz koordinaciju nadležnih insitucija “Vode Srpske”, Civilna zaštita Republike Srpske, HE Bočac i gradova Banjaluka i Laktaši izbjegnuti veći problemi koje je mogla da prouzrokuje rijeka Vrbas na teritoriji Banjaluke i Laktaša.

Rijeka Sava kao najveći vodotok u Republici Srpskoj se zadržala u granicama između redovne i vanredne odbrane od poplava, te nisu zabilježene veće štete uzrokovane vodostajem rijeke Save u branjenim područijima. U Informaciji se navodi da je neophodno da se u što kraćem roku, nakon što to stanje na terenu dopusti, izvrši analiza nedavnog poplavnog događaja, efekta postojećih sistema

odbrane od poplava kao i potreba za izgradnjom novih objekata odbrane od poplava i nadogradnjom postojećih. U ove aktivnosti trebalo bi da budu uključeni Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, “Vode Srpske” Bijeljina i Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske u saradnji sa organima lokalnih zajednica pogođenih vremenskim neprilikama u prethodnom poplavnom događaju”, zakjučuje se u saopštenju Vlade RS.

Izvor: Nezavisne