Vatrogasna vozila u nekim mjestima u Srpskoj stara i do 30 godina

15.07.2025. - Aktuelno

Vatrogasci u Srpskoj svakodnevno imaju brojne intervencije, te im je za obavljanje poslova neophodna adekvatna i nova oprema, ali oni trenutno koriste vatrogasna vozila čija je prosječna starost 21 godina.

U prethodnom periodu su vatrogasci imali pune ruke posla, jer je gorjelo na nekoliko lokacija u Srpskoj, a ovih dana su požari zahvatili područje Trebinja. Iako još nije sve ugašeno, vatrena stihija ne ugrožava ljude, niti objekte.

Boris Trninić, v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite, za “Nezavisne novine” kaže da je situacija u Republici Srpskoj mnogo bolja nego u proteklom periodu.

“U Trebinju još nije sve ugašeno, ima još požara, ali nisu ugroženi objekti, niti ljudski životi. Dežurstva su konstantna, na terenu su i helikopteri Uprave za vazduhoplovstvo pri MUP-u RS. Oni djeluju po potrebi, u zavisnosti od procjene pilota i vatrogasaca, tako da je sada situacija puno lakša”, rekao je Trninić, dodajući da imaju sitne intervencije, ali da su to požari koji se saniraju u kratkom roku.

No, kada je u pitanju starost opreme kojom se vatrogasci svakodnevno služe, iz Vatrogasnog saveza Republike Srpske za “Nezavisne” navode da je, prema izvršenim analizama na nivou RS, utvrđeno da je prosječna starost vatrogasnih vozila 21 godina, dok u nekim jedinicama lokalne samouprave ona iznosi i više od 30 godina.

“Zakon je, između ostalog, propisao da se minimum opreme vatrogasno-spasilačke jedinice obezbjeđuje na osnovu plana zaštite od požara lokalne zajednice. Za manje intervencije većina lokalnih vatrogasnih službi će postojećom opremom adekvatno reagovati, dok u slučaju požara većih razmjera, kao i drugih vanrednih događaja postoji potreba za dodatnom i raznovrsnijom opremom (uz povećano ljudstvo)”, ističu iz Vatrogasnog saveza RS.

Pojašnjavaju da konstantno dolazi do porasta broja i vrsta intervencija, te da je potrebno u kontinuitetu obezbijediti novu, adekvatnu opremu za vatrogasce.

“Takođe, stara vatrogasna vozila i druga starija oprema nisu dovoljno pouzdani, a njihove popravke i održavanje nisu rentabilni. Najnepovoljnija situacija je u manjim i nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave (JLS)”, naveli su.

Pojašnjavaju da se vatrogasna oprema dijeli na ličnu (radna odjeća i obuća, šljem, opasač…) i zajedničku opremu (razne vrste vatrogasnih vozila, pumpe, vatrogasne armature i drugo), kao i da, s obzirom na širok spektar poslova i intervencija koje obavljaju vatrogasci, sva prethodno pobrojana oprema je, bez izuzetaka, nužna.

“U proteklom periodu je iz namjenskih sredstava Republička uprava civilne zaštite vršila nabavku, između ostalog, vatrogasnih vozila, kao i lične zaštitne opreme. Svu opremu koja je propisana planovima zaštite od požara JLS treba nabaviti, a primijećeno je i da u dosta JLS nedostaje specijalna oprema, odnosno vozila za gašenje i spasavanje ugroženih lica sa visokih objekata”, dodaju.

Trninić kaže da se Republička uprava civilne zaštite u prethodnom periodu dosta angažovala na nabavci opreme za teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice, i to za 23 lokalne zajednice koje spadaju u red nerazvijenih i izuzetno nerazvijenih opština.

“Takođe, zahvaljujući Vladi Republike Srpske planiramo snabdjeti i neke druge opštine koje nisu bile obuhvaćene u prethodnom periodu. To se pretežno radi uz konsultacije sa Vatrogasnim savezom RS, a Republička uprava civilne zaštite donosi plan opremanja i to čini uz pomoć Vlade”, rekao je Trninić.

Dodaje da je ove godine planirano da se u opremanje uloži oko 3,5 miliona KM.

“To nisu velika sredstava, s obzirom na zahtjeve i potrebe, ali sasvim sigurno će ove i naredne godine biti dodatnih sredstava”, zaključuje on.

Izvor: Nezavisne