Sindikalna organizacija „Šuma Republike Srpske“ pozvala je radnike da zaostale plate ne potražuju putem suda i ne podnose tužbe protiv preduzeća kako bi se izbjegli sudski troškovi i pomoglo preduzeću da izađe iz krize, otkriva CAPITAL.
Jedinstvena sindikalna udružena organizacija „Šuma Republike Srpske“ (JUSO) uputila je dopis svom članstvu i pozvala ih da prije eventualnog podnošenja tužbe zbog neisplaćenih plata stupe u kontakt sa direktorima svojih šumskih gazdinstava i nastoje zajednički riješiti problem. TEKST SE NASTAVLJA NAKON VIDEO OGLASA
U dopisu koji je potpisala predsjednica JUSO Branka Zeković navodi se da je zajedno sa predsjednikom Granskog sindikata šumarstva razgovarala sa generalnim direktorom „Šuma RS“ Blaškom Kaurinom koji je, kako kaže, „na sastanku izložio stanje u preduzeću i konstatovao da je jako loše“, piše Capital.
„Njegov poseban akcenat je bio na naplati plata putem suda na osnovu obračunske isprave, odnosno platne liste. Od nas je traženo da se uključimo i tražimo zajedničko rješenje da se isplata plata obezbijedi na način da ne dolazi do utuživanja“, navodi se u dopisu.
Dalje se kaže da su na radionici održanoj 18. novembra iznesena iskustva predstavnika sindikalnih organizacija čiji su članovi ostvarili svoja prava sudskim putem.
„Preovladalo mišljenje da predsjednici sindikalnih organizacija prije eventualnog podnošenja tužbe stupe u kontakt sa direktorima svojih šumskih gazdinstava i nastoje zajednički riješiti problem da se plate isplaćuju u nekom razumnom roku, te da se ne mora ići na naplatu putem suda, kako bi se izbjegli sudski troškovi koje sud obračunava“, navodi se u dopisu od 20. novembra i pozivaju sindikalne organizacije da u narednih sedam dana o svemu obavijeste JUSO.
Tamo gdje se nije mogao postići dogovor ili gdje je razgovor odbijen od strane poslodavca, zaključuje se u dopisu, „JUSO će preduzimati dalje radnje na nivou javnog preduzeća“.
Ogorčeni radnik jednog šumskog gazdinstva u kojem kasni nekoliko plata kaže da mu nije najjasnije šta znači poziv da se zajednički riješi problem „da se plate isplaćuju u nekom razumnom roku“.
„Šta znači u razumnom roku? Ne poznaje zakon nikakav razuman rok. Ispada da radnici treba da trpe zbog neisplaćenih plata dok se preduzeće ne izvuče iz problema u koje su ga doveli nestručni i nesavjesni direktori. Ja ću svoje zarađene plate tražiti putem suda i ne pada mi na pamet da budem žrtva trulih kompromisa koje pokušavaju da naprave sindikalne vođe“, kaže za CAPITAL ogorčeni radnik koji je molio da mu ne objavljujemo ime.
On dodaje da je aktuelni generalni direktor najmanje odgovoran za stanje u „Šumama“ i da razumije da želi da popravi stanje, ali ističe da sudski troškovi i troškovi izvršenja koje sud određuje nisu stavka koja će pomoći da se preduzeće izvuče iz milionske dubioze u kojoj se nalazi.
„Umjesto da se bore za povećanje cijene rada i plata, sindikalci praktično predlažu da radnici trpe i nose teret lošeg rukovođenja, što je bezobrazluk“, zaključuje naš sagovornik.
Podsjećamo, „Šume“ se suočavaju sa milionskim gubitkom i padom proizvodnje zbog čega su smijenjeni izvršni direktori i direktori nekoliko gazdinstava.
Plate kasne u većini gazdinstava, a preduzeće je zbog neisplaćenih zarada, između ostalih, tužila i doskorašnja direktorica ŠG „Panos“ Višegrad Jelena Suslovski.
Izvor: Capital