U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH nastavljena je praksa angažovanja osoba po osnovu ugovora o djelu, i to za poslove koji se već nalaze u opisu poslova radnih mjesta.
Ovo su samo neke od nepravilnosti koje se navode u izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji za prošlu godinu u Ministarstvu transporta i komunikacija, na čijem se čelu nalazi ministar Vojin Mitrović.
Uprkos tome što je Kancelarija za reviziju institucija BiH dala ovom ministarstvu pozitivno mišljenje za sve komponente finansijske revizije, revizori su utvrdili niz nepravilnosti kada je u pitanju pravilnik o unutrašnjoj organizaciji, raspoređivanje državnih službenika na druga radna mjesta i slično.
Interna kontrola
Revizori su skrenuli pažnju i na to da ministarstvo još nije realizovalo sredstva za nabavku opreme u okviru višegodišnjeg projekta digitalizacije, jer nije osiguralo tehničku specifikaciju koju trebaju sačiniti predstavnici javnih radio-televizijskih servisa u Bosni i Hercegovini, a što je preduslov za pokretanje procedure javne nabavke.
U revizorskom izvještaju se napominje da ministarstvo mora unaprijediti sistem internih kontrola u dijelu koji se odnosi na realizaciju troškova reprezentacije i na računima upiše broj osoba koje su prisustvovale događaju koji je povod nastanka troška.
Na reprezentacije je, naime, u prošloj godini u tom ministarstvu utrošeno 36.758 KM, a revizori su utvrdili da se nastavilo s ranijom praksom da se troškovi reprezentacije ne pravdaju na zakonom propisan način.
– Uočeno je da se na pojedinim fakturama eksterne reprezentacije ne navodi broj osoba koje se vezuju za nastali trošak. Takođe, na računima su navedena kratka obrazloženja koja se odnose na eksternu reprezentaciju – ističe se u izvještaju revizora.
Reprezentacija
Dodaje se da su troškovi za internu reprezentaciju, koji su napravljeni u Regulatornom odboru željeznica BiH (ROŽ), uglavnom realizovani do maksimalnog odobrenog iznosa.
Još jednu nepravilnost na koju su ukazali revizori jeste angažovanje osoba putem ugovora o djelu, i to za poslove za koje već postoje sistematizovana radna mjesta.
Ističe se da je putem ugovora o djelu u tom ministarstvu u prošloj godini bilo angažovano ukupno osam osoba, za koje je izdvojeno 50.143 KM. Mjesečne naknade za njih su se kretale u rasponu od 404 do 999 KM.
– Poslovi za koje su tokom cijele godine angažovani spoljni saradnici u ROŽ nisu u opisu sistematizovanih radnih mjesta, ali se odnose na poslove trajnog karaktera odnosno osiguranje poslovnog objekta, održavanje servera, računarske opreme i baze podataka i održavanje čistoće, te lektorske usluge – stoji u izvještaju revizora.
Službena vozila
Dodaje se da poslovi koje obavlja fizičko lice angažovano po osnovu ugovora o djelu ne mogu biti poslovi koji imaju kontinuitet niti poslovi radnog mjesta.
Revizori su skrenuli pažnju i na upotrebu službenih vozila. Istakli su da je Ministarstvu dato pravo na korištenje osam službenih vozila, te ROŽ-u jedno službeno vozilo.
Od osam službenih vozila, ministarstvo je u prošloj godini za četiri imalo pravo korištenja 24 sata dnevno. Kontrolom naloga za službena vozila revizori su konstatovali da se u pojedinim slučajevima ne poštuju pravilnici koji se odnose na popunjavanje putnih naloga za službena vozila.
– U tim nalozima nisu popunjavane kolone koje se odnose na vrijeme polaska i dolaska. Takođe, kod pojedinih naloga za službena vozila uočena su putovanja duža od 200 kilometara, dok u evidencijama o prisustvu na poslu nije evidentiran službeni put – ističe se u izvještaju revizora.
PRIHODI
U izvještaju revizora su konstatovani i određeni nedostaci kada su u pitanju prihodi od izdavanja dozvola u međunarodnom drumskom saobraćaju i prihodi od dozvola za obavljanje međunarodnog drumskog prevoza stvari.
– Naime, i dalje je prisutno u praksi da prevoznici ne vrše uplate u skladu sa instrukcijama za uplatu, te da stoga postoji veliki broj neuparenih uplata u softveru – navode revizori.
izvor: Srpska Info/FOTO: Avaz