Proizvođači medicinskih testova ciljaju tržište majmunskih boginja

03.06.2022. - Aktuelno

Dijagnostičke kompanije se utrkuju u razvoju testova za majmunske boginje, nadajući se da će ući na novo tržište dok vlade pojačavaju napore da uđu u trag prvom velikom širenju te virusne infekcije u svijetu izvan Afrike, prenosi Reuters.

Potražnja za testovima na majmunske boginje bit će samo djelić onoga što je bila za koronavirus, s obzirom na to da se boginje ne prenose lako niti su toliko opasne. Obično se šire bliskim kontaktom i mogu uzrokovati simptome slične gripi te gnojne lezije kože koje se obično povlače same u roku od nekoliko sedmica.

Za razliku od iznenadne pojave koronavirusa, postoje vakcine , tretmani i testovi koji već mogu pomoći u suzbijanju širenja majmunskih boginja.

Potreba za testiranjem na virus SARS-CoV-2 opada, a zabrinutost zbog majmunskih boginja raste, kažu analitičari.

Farmaceutska kompanija Roche, već je ostvarila dvije milijarde dolara prihoda prodajom testova za detekciju koronavirusa, a analitičarka Barclaysa Emily Field procjenjuje da će testovi generirati još više za kompaniju tokom 2022. godine.

“Bilo bi veoma teško prihodima od majmunskih boginja to nadoknaditi na bilo koji značajan način”, rekla je Field.

Više od 550 potvrđenih slučajeva majmunskih boginja prijavljeno je u 30 zemalja od početka maja. Većina je bila u Evropi i nije povezana s putovanjem u Afriku, gdje je virus endemičan. Ustanove javnog zdravlja sumnjaju u određeni stepen prijenosa u zajednici. Za sada nema prijavljenih smrtnih slučajeva.

Ipak, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je rekla da očekuje porast broja infekcija, a direktor ureda WHO-a za Evropu upozorio je da bi se širenje moglo ubrzati jer se ljudi okupljaju na zabavama i festivalima tokom ljeta.

“Ova epidemija je značajna, ali još nema potrebe za stotinama hiljada testova, što je bio slučaj kada se pojavio koronavirus”, rekao je Daniel Bausch, viši direktor za nove prijetnje i globalnu zdravstvenu sigurnost u FIND-u, globalnoj alijansi za dijagnostiku.

Neke zemlje, uključujući Švicarsku i Nizozemsku, koje su prijavile samo nekoliko slučajeva, za sada imaju dovoljan kapacitet za testiranje majmunskih boginja. Velika Britanija, gdje je potvrđeno skoro 200 slučajeva, radi na proširenju kapaciteta testiranja.

Iako su istraživači ranije imali djelimičan pristup hemikalijama i drugim materijalima potrebnim za provođenje PCR testova, kompleti koje su razvile kompanije poput Rochea teoretski im omogućavaju da imaju sve što im je potrebno na jednom mjestu za obradu uzorka u laboratoriji.

Regulatori prometovanja medicinskom opremom su za sada testove odobrili samo u istraživačke svrhe.

izvor:klix/FOTO:24sata