Cijena taksi prevoza porasle su i više od 20 odsto u većini gradova i opština u Republici Srpskoj. Ima i taksista koji nisu mijenjali cjenovnike, ali i oni upozoravaju da je poskupljenje samo pitanje dana s ozbirom na rast njihovih troškova.
U najvećem gradu Srpske došlo je do poskupljenja svih taksi usluga. U Udruženju taksi prevoznika Banjaluka kažu da su zbog rasta cijena goriva, bili primorani na ovaj potez.
“Cijena prevoza po kilometru skočila je sa 1,5 na 1,7 KM, a start je sa dve marke poskupio na 2,20. Za čekanje taksija po satu, umjesto ranijih 15 KM, građani plaćaju 25 KM. Sa starim cjenovnikom dalje nismo mogli”, kaže predsednik Udruženja taksi prevoznika iz Banjaluke Dragan Purišić.
Purišić kaže da je ovo minimalno povećanje cjenovnika taksi prevoza u odnosu na okolne veće gradove.
“Svih sedam taksi udruženja u Banjaluci na kraju se složilo sa ovim povećanjem. U odnosu na raniji period, trenutno imamo manje vožnji, za nekih deset odsto. Situacija je teška za sve, nikome se ne isplati prevoziti na kraće dionice, a takve vožnje su u većini slučajeva, pogotovo vikendom kada prevozimo od jednog noćnog kluba do drugog”, naveo je Purišić.
Komentarišući poskupljenja taksi usluga, u Udruženju za zaštitu potrošača „Don“, kažu da su prevoznici neopravdano podigli cijene.
“Većina taksi vozila radi na plin. Oni su pribjegli jeftinijoj varijanti da više zarade, što je i logično. I ta priča o poskupljenju goriva ovde ne pije vodu, jer je cijena plina i goriva dosta različita. U moru silnih poskupljenja građani se nisu žalili na ovo, iako imaju potpuno pravo”, kaže izvršna direktorka Udruženja „Don“ Murisa Marić.
Poskupilo je i na jugu Srpske. U Trebinju, sa 1,5 KM start taksija porastao je na dvije KM, kao i vožnja na kilometar. Cijena uobičajene rute do Dubrovnika, kojom pribjegavaju brojni Trebinjci, sa 25, skočila je na 30 evra.
Među malobrojnim gradovima i opštinama gdje cijene nisu rasle je i Doboj. Tamošnji taksisti, međutim, tvrde da je poskupljenje gotovo izvjesno.
“Start taksi prevoza je kao i ranije, dvije marke. Vožnja po kilometru je 1,5 KM, a čekanje se plaća 10 KM po satu. Iako su svi u okruženju povisili cijene, mi nismo. Međutim, zbog porasta svih troškova, moraće doći do povećanja cjenovnika”, rekli su u Taksi „Slaven“ iz Doboja.
U Istočnom Sarajevu taksi prevoz još nije poskupio, a trenutno nema naznaka da će cijena ići gore, kaže Slavko Ivanović, prevoznik iz Istočnog Sarajeva.
“Startna cijena uglavnom je jedna konvertibilna marka, a start se kreće od 1.20 KM do 1.40 KM. Imamo obećanje da će Gradska uprava na narednom skupštinskom zasijedanju donijeti odluku da svi taksi prevoznici na području Grada imaju jedinstvene cijene”, ističe Ivanović.
Izvor/Foto:Večernjenovosti