U Srpskoj bez zdravstvenog osiguranja 45.000 radnika

01.09.2024. - Aktuelno

Oko 45.000 radnika zaposlenih u Republici Srpskoj u prvoj polovini 2024. godine nisu bili zdravstveno osigurani jer poslodavci ni za jedan mjesec nisu uplaćivali doprinose, govore podaci Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS.

Ovaj frapantan podatak znači da je u šest mjeseci tekuće godine oko 15,5 odsto ukupnog broja zaposlenih bilo bez zdravstvenog osiguranja.

“Procijenjeni gubitak prihoda Fonda po osnovu neuplaćivanja doprinosa u prvom polugodištu 2024. godine iznosi oko 67,5 miliona KM. Napominjemo da prihodi od zaposlenih čine više od 80 posto ukupnih prihoda Fonda od doprinosa, što dovoljno govori o tome koliko je važna svaka uplata doprinosa, jer se od njih finansira i kompletan zdravstveni sistem”, navode u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

Istovremeno, dodaju, 1.236 osiguranika u Republici Srpskoj uplaćuju sami sebi doprinos za zdravstveno osiguranje po ličnom osnovu, što se, podsjećaju iz FZO, dešava kada građani nemaju drugi osnov osiguranja (nisu zaposleni i sl.).

“Oni mogu da se prijave po ovom osnovu i da sami uplaćuju doprinos za zdravstveno osiguranje u skladu sa važećom stopom doprinosa, kako je propisano Zakonom o doprinosima. Ovi osiguranici mjesečno uplaćuju oko 90 КM po osnovu dopriosa za zdravstvo”, kazali su iz FZO RS.

Podsjećaju da je Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju predvidio i brojne druge osnove osiguranja, kako bi osiguranjem bile obuhvaćene najosjetljivije kategorije osiguranika, poput djece do 18 godina, osobe bez prihoda, trudnice i porodilje, osobe koje boluju od malignih i drugih teških oboljenja itd.

Međutim, po ovim osnovama mogu da se prijave samo ukoliko nemaju drugi osnov osiguranja.

“Primjera radi, trudnica po osnovu svog stanja može da se prijavi na osiguranje samo ako je nezaposlena, jer su poslodavci dužni da plaćaju doprinose za zaposlene trudnice i oni ne mogu da se prijave po nekom drugom osnovu”, objašnjavaju iz FZO.

Napominju da se neplaćanjem doprinosa ne uskraćuju samo radnici za prava iz zdravstvenog osiguranja, već se ugrožava cjelokupan zdravstveni sistem koji se gotovo u potpunosti finansira upravo iz doprinosa.

“Pri tome, svakodnevno se suočavamo sa sve većim zahtjevima i osiguranika i struke, a bez redovnog plaćanja doprinosa veoma je teško ne samo proširivati prava iz zdravstvenog osiguranja, već očuvati i postojeći obim prava”, ističu iz Fonda.

Podsjećaju da su proteklih godina u više navrata pokretali inicijative da se obezbijede dodatni izvori finansiranja za zdravstvo, po uzoru na zemlje regiona (od akciza na duvan i alkohol, premija za autoodgovornost i sl.).

Vraćajući se na gorenavede podatke, iz FZO su za Fenu naglasili da ne mogu tvrditi da li je u međuvremenu došlo do promjene kada je u pitanju broj radnika kojima nisu uplaćivani doprinosi, prenosi Fena.

Izvor: Nezavisne