Ruski naučnici privode kraju rad na novoj, revolucionarnoj vakcini protiv raka koja bi trebalo da bude puštena u upotrebu sljedeće godine, rekao je direktor Instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja” Aleksandar Gincburg.
Gincburg je objasnio da je riječ o terapeutskoj vakcini koja će se primjenjivati na onima kojima je već dijagnostikovan rak.
“Ova tehnologija nudi značajnu prednost, jer omogućava proizvodnju veoma visoke koncentracije ciljnog proteina potrebnog za aktiviranje imunog sistema, čak i preko nivoa potrebnih da se imuni sistem obuči da pravi razliku između sopstvenih i stranih proteina”, rekao je Gincburg za “Raša tudej”.
On je istakao značaj brzog razvoja metoda vakcinacije protiv Kovida za proboj u istraživanju lijeka protiv raka.
“Rad na novoj vakcini bio je proces u više faza. Počeli smo sredinom 2022. godine kada su istraživači shvatili da tehnologija mRNA, koja je u osnovi mnogih vakcina protiv `kovida`, obećava”, rekao je Gincburg, prenosi srna.
On je istakao da je nova vakcina personalizovan proizvod, a kreiraće se za svakog pacijenta ponaosob, jer nema dva ista tumora.
Gincburg je naveo da su istraživači dokazali njegovu efikasnost u liječenju miševa, koristeći životinjski model melanoma.
Trenutno razvijaju modele za liječenje drugih onkoloških bolesti, uključujući karcinom pluća, koji je navodno najčešće dijagnostikovan rak sa najvećom stopom mortaliteta.
Ovaj tip raka ne reaguje dobro na postojeće metode liječenja u onkologiji, kao što su hirurgija, zračenje ili hemoterapija.
“Zato sada stvaramo takav model”, poručio je Gincburg.
Razvijaće se i drugi modeli za onkološke bolesti, uključujući rak pankreasa i određene vrste raka bubrega.
Govoreći o datumu puštanja nove vakcine u upotrebu, šef “Gamaleje” je rekao da će do septembra 2025. godine početi rad na Institutu za onkološka istraživanja “Herzen” i Centru za rak “Blokhin”, kada će biti primjenjena na pacijentima koji su oboljeli od kancera.
U početnim fazama efikasnost vakcine će biti biti ispitana na ograničenoj grupi ljudi.
“Kada ovu tehnologiju registruje Ministarstvo zdravlja, nadam se da će se brzo proširiti i primijeniti u drugim centrima za liječenje širom naše zemlje”, naveo je Gincburg.
Ruski institut “Gamaleja” je u avgustu 2020. godine napravio vakcinu “Sputnjik V”, jednu od prvih koja je razvijena u svijetu.