Poslovna zajednica Republike Srpske poručila je da najniža plata za narednu godinu treba da ostane na sadašnjem nivou, odnosno 900 KM, dok iz Saveza sindikata traže da minimalna plata “pokrije troškove sindikalne potrošačke korpe što se tiče prehrane, a to je više od 1.150 maraka”.
Naime, kako je u razgovoru za “Nezavisne novine” rekao Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, svi ekonomski parametri su negativni te ističe da Srpska ima pad privredne aktivnosti, pad izvoza, povećanje uvoza, pad zaposlenosti u industriji.
“S obzirom na sve te okolnosti, ali i najave da će se kriza produbiti u Evropskoj uniji, a samim tim to će uticati i na nas, naš je stav da najniža plata za narednu godinu ne treba da se mijenja, odnosno treba da ostane 900 KM”, kazao je Škrebić.
Kako je rekao, u narednom periodu biće nastavljeni pregovori sa socijalnim partnerima.
“Nedavno smo održali konsultacije sa svim relevantnim institucijama iz privrede, odnosno sa Privrednom komorom Srpske i Zanatsko-preduzetničkom komorom i svi su oni istog mišljenja kao i mi”, kazao je Škrebić.
Da najniža plata za iduću godine treba da ostane na sadašnjem nivou kaže i Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
“Stav svih privrednika Srpske je da u idućoj godini ne treba ići na povećanje najniže plate, budući da smo prošle godine imali povećanje minimalca za skoro 30 odsto”, kazao je Ćorić i istakao da je ova godina izuzetno teška za privrednike u Srpskoj.
Kako je rekao, nada se da će ove godine barem do kraja novembra uspjeti dogovoriti najnižu platu, kako bi privredni subjekti mogli ući u pregovore sa svojim partnerima.
Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske, kazala je da su sa socijalnim partnerima počeli pregovori o najnižoj plati za narednu godinu.
“Iduće sedmice nastavljamo tu priču i vjerujem da će doći do dogovora, uvažavajući realne pokazatelje da postoji dovoljno prostora da se najniža plata poveća, ali i sve ostale plate”, kazala je Mišićeva.
Komentarišući stav sindikata o visini najniže plate Ćorić ističe da je to nerealno u sadašnjim uslovima.
“Ako hoćemo da sadašnja privreda opstane, to nećemo biti u mogućnosti da ispoštujemo”, kazao je Ćorić.
Radovan Višković, premijer Republike Srpske, smatra da su ovaj put socijalni partneri u Srpskoj na pravom putu kada je riječ o postizanju određenog zajedničkog dogovora i kompromisa o najnižoj plati u Republici za sljedeću godinu.
“Oni su već razgovarali o toj temi. Savjet je trebalo da bude održan i 28. oktobra, ali je prolongiran za 5. novembar i do tada će sigurno i poslovna zajednica izaći sa prijedlogom najniže plate. Dakle, hoću da vjerujem da će socijalni partneri ove godine doći do kompromisa, zajedničkog prijedloga ili nekog rješenja o najnižoj plati koje će Vlada uvijek prihvatiti”, rekao je Višković.
On je precizirao da Vlada neće biti prepreka ako se o najnižoj plati dogovore dva socijalna partnera: Savez sindikata i poslovna zajednica.