Djeca i mladi najčešće pozivaju “plavi telefon” kako bi razgovarali o problemima u vezi sa mentalnim zdravljem, pri čemu su najzastupljenije teme strah i anksioznost, panični napadi, depresija, samopovređivanja i suicidne misli i ideje.
Ovo je istakla koordinatorka ove usluge Maja Kovačević i dodala da su, pored mentalnog zdravlja, česta tema razgovora i nasilje i zlostavljanje, pri čemu je najzastupljenije nasilje u porodici i nasilje putem interneta.
” Isto tako, djeca i mladi često se obraćaju kako bi razgovarali o vršnjačkim i porodičnim odnosima, o problemima u školi te kako bi se informisali o seksualno reproduktivnom zdravlju “, kazala je Kovačevićeva.
Prema njenim riječima, u prosjeku tokom jednog mjeseca “plavi telefon” zaprimi po četiri prijave sumnje na nasilje. Kako navodi, u ovoj godini savjetnici “plavog telefona” su odgovorili na oko 4.000 poziva i 1.156 pitanja putem čet savjetovanja.
“Važan podatak jeste i to da je centrima za socijalni rad i ombudsmanima za dječija prava proslijeđeno 34 prijave sumnji na nasilje i suicid kojima je obuhvaćeno 39 osoba”, rekla je Kovačevićeva.
Prema njenim riječima, primjetno je kako je u aprilu, maju i junu ove godine došlo do smanjenja broja poziva.
– Vjerujemo da je razlog za to što je dostupnost “plavog telefona” smanjena sa 13 na osam časova, a u prilogu tome ide i broj propuštenih poziva koje imamo u toku jednog mjeseca – istakla je ona.
Kako kaže, u maju i junu kada su bili dostupni od devet do 17 časova, imali su svaki mjesec između 600 i 650 propuštenih poziva dok je u martu kada su bili dostupni od devet do 22 časa taj broj iznosio 200.
“U toku prošle godine, savjetnici “plavog telefona” su odgovorili na 14.978 poziva i 2.933 pitanja putem e-savjetovanja”, istakla je Kovačevićeva i dodala da je nadležnim institucijama proslijeđeno 56 prijava sumnji na nasilje i suicid kojima je obuhvaćeno 26 djevojčica, 22 dječaka, 30 žena i četiri muškarca.
Kako kaže, Udruženje “Nova generacija” organizuje radionice za osnovnoškolce i srednjoškolce na teme iz oblasti mentalnog zdravlja te nasilja i zlostavljanja.
“Imamo veoma lijepu saradnju sa školama te često na poziv samih učenika ili uprave škole sprovodimo radionice i predavanja na teme koje su djeci važne”, istakla je ona i dodala kako su u prethodnoj školskoj godini posjetili nekoliko škola u kojima su sa djecom razgovarali o nasilju putem interneta, o anksioznosti, suicidu i samopovređivanju, o različitostima, empatiji, ali i o zaljubljenosti.
U narednom periodu, kako kaže, planiraju da organizuju radionice u kojima će obrađivati teme koje se tiču nasilja i zlostavljanja.
“Sve radionice sprovodi naš stručni tim kojeg čine psiholozi, s dugogodišnjim iskustvom rada sa djecom te volonteri-savjetnici koji prolaze različite višemjesečne obuke kako bi na što adekvatniji način odgovorili na potrebe djece i mladih”, rekla je Kovačevićeva.
Uslugu “plavi telefon” pokrenulo je Udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke 2013. godine.
“Do danas je zaprimljeno više od 65.900 poziva, preko 7.600 upita putem čet savjetovanja te je nadležnim institucijama upućeno preko 255 prijava sumnji na nasilje nad djecom i odraslim osobama”, istakla je Kovačevićeva.
Prema njenim riječima, prilikom zvanja nije potrebno ostavljati lične podatke, a zahvaljujući saradnji s kompanijom “m:tel”, svi pozivi su besplatni bez obzira na mrežu iz koje ih osobe pozivaju.
“Sve aktivnosti “plavog telefona” sprovode se u saradnji sa UNICEF-om u BiH”, kazala je Kovačevićeva.