U vrijeme kada afrička kuga svinja prazni semberske farme, Bijeljina je prepuštena sama sebi, jer mora da vlastitim snagama, ljudstvom i materijalno – tehničkim sredstvima suzbija ovu bolest svinja, izjavio je gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović na konferenciji za štampu u prostorijama Gradske uprave Bijeljina.
Petrović je za petak najavio protesni skup semberskih farmera u Bijeljini na kojem bi javnost upoznao sa kompletnom situacijom u kojoj se našla značajna poljoprivredna grana, kao što je svinjogojstvo.
“Republička uprava Civilne zaštite devetnaestog jula povukla se sa teritorije grada Bijeljina, a posljednja radna mašina koju je angažovala RUCZ napustila je Bijeljinu 27. jula. Zbog toga tvrdim da je Bijeljina prepuštena sama sebi, da se bori s ovom pošasti, a svi drugi kao da su otišli na godišnji odmor i da ih puno ne zanima što epidemija afričke kuge svinja bukti u Semberiji”, izjavio je Petrović, naglasivši da je sa jučerašnjim danom u Semberiji eutanizirano 15.703 svinje, te da je finansijska šteta veća od sedam miliona KM.
“Tokom uzorkovanja potvrđeno je prisustvo virusa na 272 farme. To nam govori da će do petka broj eutaniziranih životinja dostići cifru od 20.000 svinja. Budžet grada, u smislu potrošnje materijalno – tehničkih sredstava, angažovanja radne snage i mehanizacije, već sada je prenapregnut, jer su sada svi troškovi pali na teret grada Bijeljina. Ponovo smo uputili zahtjev Republičkom štabu za vanredne situacije da se ljudstvo, materijalno – tehnička sredstva i mehanizacija ponovo vrate na područje Bijeljine. Od Kompenzacionog fonda Vlade Republike Srpske i drugih organa zahtijevamo hitno izdvajanje dodatnih interventnih sredstava da bi se nesmetano isplaćivale nadoknade farmerima na čijim farmama su eutanizirane svinje”, naglasio je gradonačelnik Petrović.
On je tom prilikom istakao da je zakazala i veterinarska struka, jer u međuvremenu nije izmijenjen postojeći pravilnik s planom i programom mjera za suzbijanje afričke kuge svinja.
“Nakon brojnih dopisa i urgencija nadležnim organima i službama, dobili smo nakon četrdeset dana, konačno, odgovor od Kancelarije za veterinarstvo BiH da je od prvog marta do 20. juna ove godine uvezeno 3.310 prasadi za tov. Uvoznici su bili “Agro Stevanović” iz Srednje Čađavice, “GM prom” iz Donjeg Magnojevića i “Franko džet”, firma iz Brčkog koja posluje u Vršanima i Brezovom Polju. Nakon ovih informacija tražimo od nadležnih istražnih organa da otkriju iz kojih zemalja je vršen uvoz prasadi i kojim putem su stizala do Bijeljine. Naravno, interesuje nas koji autoprevoznici su vršili tu uslugu i da li su ispoštovane karantinske mjere, odnosno gdje su konačno završila ta prasad i na kojim farmama”, istakao je Petrović, podsjetivši da je od Kancelarije za veterinarstvo BiH stigao i odgovor da su izdate 23 carinske deklaracije za tranzit žive stoke kroz BiH u pomenutom vremenskom periodu.
Bijeljina.com