Voda se iz poplavljenih područja u Prijedoru povukla, ali je iza sebe ostavila blato, mulj, zmije i ogromnu materijalnu štetu, ali i ono što se teško može nadoknaditi – tugu, nevjericu, očaj i ogromno razočarenje onih čije su kuće, u 11 godina tri puta bile vodom.
Stotine Prijedorčana ponovo su izgubili sve, za svega nekoliko minuta, a bili su ubijeđeni da se poplava iz 2014. godine ne može ponoviti. Mnogi se od te katastrofe još nisu oporavili, ni psihički, ni finansijski, a zadesila ih je nova nesreća. Kažu, čak i gora nego prošli put.
– Moj otac od 70 godina treći put u posljednjih 11 godina ostaje bez svega, bez kuće, bez namještaja i osnovnih uslova za život, ali sve ćemo to nadoknaditi. Ali, moj otac i majka treći put prolaze istu agoniju, strah, strepnju, borbu da sačuvaju svoj dom, i pritom izgubili su zdravlje. Ko može zdravlje da im nadoknadi? Ko je kriv, ko je zakazao? Gradska uprava, “Vode Srpske” i vlast, jer po njima “sve je pod kontrolom” i zbog njihovog nemara mi se borimo opet da krenemo dalje i ispočetka. Eto, hvala vam za još jedan period borbe u životu mojih roditelja – napisala je jedna mještanka Gomjenice kod Prijedora na društvenim mrežama.
Protiv prirode se, svjesni su Prijedorčani, ne može, ali više boli ljudski nemar, nedostatak empatije, bezobrazluk i činjenica da se za sve ove godine nešto moralo i trebalo uraditi, a ipak nije.
Ljuti su i ogorčeni na gradsku vlast, jer ih je prvi čovjek grada, Slobodan Javor do zadnjeg časa uvjeravao da je sve pod kontrolom i da mjesta za paniku nema.
A, i te kako je bilo mjesta i za brigu i za paniku, a pod kontrolom već odavno ništa nije. I, umjesto da se bavi pronalaskom načina kako da pomogne ugroženima, Javor se u danu kada je pola grada koji vodi bilo pod vodom, bavio naslovima na pojedinim portalima, najavljujući tužbu za klevetu.
To je još više naljutilo Prijedorčane, koji su ga pozvali da umjesto tužbi za klevetu, podnese ostavku.
Prvo, jer je dozvoljeno da se apokalipsa iz 2014. ponovi, a drugo jer je obmanjivao javnost. Sa prvim smanjenim intenzitetom padavina i neznatnim povlačenjem vode, Javor je proglasio prestanak vanredne situacije.
Možda on nije, ali Prijedorčani su konstantno u vanrednoj situaciji, jer svaka kap kiše za njih predstavlja besanu noć, punu straha i neizvjesnosti, jer nekoliko puta su se uvjerili da im voda može odnijeti sve što su godinama stvarali.
I, ovaj put ostaje pitanje bez odgovora – gdje je nestalo 15 miliona maraka obećanih za rješavanje problema plavljenja Prijedora? Obećao ih je Milorad Dodik prije četiri godine. Tolika je, otprilike, bila šteta nastala u poplavama 2014. godine.
Prema podacima „Voda RS“, u posljednjih deset godina u projekte odbrane od poplava uloženo je nevjerovatnih 260 miliona maraka. I, pare je, očigledno, odnijela voda ili su poslužile za neku drugu odbrane. Za onu od poplava, sigurno nisu.
Izvor: Avaz/ Foto: Društvene mreže