“Fond zdravstvenog osiguranja RS je od ponuđača “Medietik” nabavio 165 respiratora, koji su isporučeni zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, od kojih 85 respiratora nije pogodno za upotrebu kod pacijenata”, saopšteno je iz Republičkog javnog tužilaštva.
Kako je navedeno u saopštenju, nabavkom respiratora i medicinske opreme firma “Medietik” ostvarila je prihod u visini od oko 12 miliona KM, dok je budžet Republike Srpske oštećen za više od četiri miliona KM.
“Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Uprave za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, po nalogu Republičkog javnog tužilaštva Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala vrše pretrese više lokacija na području grada Banjaluka. Pretresi se vrše u prostorijama Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, privatnom objektu vršioca dužnosti direktora Fonda zdravstvenog osiguranja i bivšeg direktora firme ‘Medietik’, a u cilju pribavljanja dokaza u istrazi koju protiv v.d direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Dejana Kusturića vodi Republičko javnog tužilaštvo zbog sumnje da je počinio produženo krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, a u vezi sa postupcima javnih nabavki respiratora i druge medicinske opreme za vrijeme pandemije korona virusa”, stoji u saopštenju.
Dodaje se da prema do sada pribavljenim dokazima tužilaštvo je utvrdilo da postoje osnovi sumnje da je v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koristeći okolnosti proglašenja pandemije korona virusa, iskoristio svoj službeni položaj i ovlašćenje vršioca dužnosti direktora, te proveo javnu nabavku respiratora i medicinske opreme za ponuđačem “Medietik”, bez prethodno utvrđene tehničke specifikacije, količine respiratora kao i vrijednosti istih.
“Takođe je utvrđeno da je od ponuđača ‘Medietik’ zaključenjem ugovora, te kasnijim zaključenjem Aneksa ugovora Fond zdravstvenog osiguranja nabavio 165 respiratora, koji su isporučeni zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, od kojih 85 respiratora nikada nije upotrijebljeno jer je utvrđeno da isti nisu pogodni za upotrebu kod pacijenata. Nabavkom respiratora i medicinske opreme firma ‘Medietk’ ostvarila je prihod u visini od oko 12 miliona KM, dok je budžet Republike Srpske oštećen za više od 4 miliona KM”, zaključeno je u saopštenju.
Banjaluka.com