Od danas legalizacija objekata potpuno besplatna, bez dodatnih troškova

29.09.2022. - Aktuelno

Narodna skupština Republike Srpske je usvojila zakon kojim je omogućeno građanima da besplatno legalizuju individualne objekte izgrađene do kraja 2013. godine, a iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju za naš portal su potvrdili da neće biti dodatnih troškova za građane prilikom legalizacije.

“Postupak je besplatan, bez dodatnih troškova”, poručili su iz resornog Ministarstva.

Izmjene nakon četiri godine

Naime, riječ je o zakonu kojim se dopunjuje Zakon o legalizaciji bespravno izgrađenih objekata koji je stupio na snagu polovinom 2018 .godine, a evo zašto su izmjene usvojene tek sada.

“Smatramo da su četiri godine dovoljan period da se pokažu svi eventualni problemi u primjeni zakona kako bi se pristupilo izmjenama i dopunama i ti problemi otklonili. Izradi samog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji bespravno sagrađenih objekata prethodile su inicijative 12 jedinica lokalne samouprave, koje su se odnosile upravo na poteškoće u primjeni Zakona iz 2018. godine, te srpskog člana Predsjedništva BiH. S obzirom da je inicijativu podnijela i Gradska uprava Banjaluka, tražeći da se legalizuju objekti izgrađeni do 2004, kada je napravljeno djelimično snimanje Banjaluke, a da se zakonska materija ne može uređivati za samo jednu opštinu/grad, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je podnio inicijativu da se donesu izmjene i dopune zakona, te da se kao referentna godina uzme 2013, kada je urađeno orto-foto snimanje cijele teritorije Republike Srpske”, kazali su u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

Takođe, dodali su da je izrada zakona složen posao, koji podrazumijeva, između ostalog, pribavljanje čitavog niza mišljenja relevantnih institucija, što može potrajati prilično dugo.

“U slučaju ovog zakona, bile su neophodne šire konsultacije, jer izmjene i dopune predviđaju besplatnu legalizaciju za građane, što znači da se lokalne zajednice odriču svojih izvornih prihoda i za to je bilo potrebno dobiti njihov pristanak. To su osnovni razlozi zbog kojih je zakon usvojen ove, a ne iduće godine, kako je bilo predviđeno srednjoročnom planom Ministarstva”, kažu oni.

Dokumentacija

Što se tiče potrebne dokumentacije, iz Ministarstva napominju da je za individualne stambene i individualne stambeno-poslovne objekte, do 400m2 bruto površine, sa pratećim objektima, potrebno adekvatno ispuniti Zahtjev za izdavanje rješenja sa kojim se utvrđuje legalnost objekta.

“Ukoliko podnosilac Zahtjeva posjeduje nešto od dokumentacije, kao što je izvod iz javnih evidencija o nepokretnostima, tehničku dokumentaciju, kopiju katastarskog plana, kupoprodajni ugovor, ugovor o izvođenju radova, može i to priložiti”, rekli su u Ministarstvu.

Zakon stupio na snagu

Ovaj zakon, kako su kazali u Ministarstvu, stupa na snagu 29. septembra, odnosno danas, a krajnji rok za podnošenje dokumentacije nije propisan Zakonom.

“S obzirom da je Ministarstvo svim jedinicama lokalne zajednice dostavilo obrazac Zahtjeva za izdavanje rješenja o legalnosti objekta, ispunjeni su svi uslovi da se može sprovoditi postupak po novom zakonu. Krajnji rok nije propisan Zakonom”, zaključili su u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

Između 80.000 i 90.000 nelegalnih objekata u Srpskoj

Resorni ministar Srebrenka Golić kazala je ranije da je kod izmjena Zakona o legaliziciji bitno napomenuti da nije riječ o klasičnoj legalizaciji, te da ona podrazumijeva legalnost svih objekata koji su izgrađeni do 31. decembra 2013. godine.

“To nam je referentna godina, jer je od rata do danas jedini digitalni orto-foto snimak za cijelu Republiku Srpsku rađen 2012. i završen je 2013. godine. Po našim evidencijama u Republici Srpskoj ima između 80.000 i 90.000 nelegalnih objekata”, kazala je ona.

Dodala je da su postojeći objekti koji su izgrađeni do 1991. godine legalni i ne mora se podnositi zahtjev za legalnost objekata, te pojasnila da je inicirala da se izmijeni Zakon o poljoprivrednom zemljištu, kako bi se poljoprivredno zemljište pretvaralo u građevinsko bez naknade. što je takođe usvojeno.

Takođe, istakla je da će se primjenom ovog zakona na jednostavan način riješiti pitanje čitavih izbjegličkih naselja, koja su izgrađena na zemljištu u vlasništvu jedinica lokalne samouprave ili Republike Srpske, a da imovinsko-pravna pitanja ni do danas nisu riješena.

Banjaluka.com