Snimak crne kutije tereti kapetana za tragediju sa 260 žrtava

18.07.2025. - Aktuelno

Snimak razgovora iz kokpita Er Indije (Air India) leta koji se srušio prošlog mjeseca sugeriše da je kapetan isključio dovod goriva motorima neposredno nakon polijetanja, izjavio je izvor Rojtersa upoznat sa preliminarnom analizom američkih zvaničnika.

Let 787 Dreamlinera trebalo je 12. juna iz Ahmedabada u Indiji da poleti ka londonskom aerodromu Getvik, ali se srušio ubrzo nakon polijetanja, pri čemu je poginulo 260 ljudi, uključujući 241 od 242 putnika i člana posade i 19 ljudi na zemlji. Nesreća se već naziva najsmrtonosnijom avionskom nesrećom u posljednjih deset godina.

Prema izvoru koji je govorio za Rojters pod uslovom anonimnosti, prvi oficir koji je upravljao letjelicom pitao je kapetana zašto je prebacio prekidače za gorivo u položaj koji isključuje dovod goriva i zamolio ga da ih vrati u prvobitni položaj. Nema video-zapisa iz kokpita koji bi potvrdio ko je tačno pomijerao prekidače, ali sadržaj razgovora, kako tvrdi izvor, upire prst u kapetana.

Dovod goriva isključen u kritičnom trenutku

Indijski Ured za istrage avionskih nesreća (AAIB), koji vodi zvaničnu istragu, u preliminarnom izvještaju naveo je da su prekidači za gorivo na oba motora prebačeni iz pozicije “run” (uključeno) u “cutoff” (isključeno) u razmaku od jedne sekunde, neposredno nakon polijetanja.

Nakon toga, avion je izgubio potisak, popeo se do visine od 200 metara i počeo da ponire. CCTV snimci pokazuju da se aktivirala pomoćna vazdušna turbina — ram-air turbina — što je znak potpunog gubitka pogona motora. Iako su prekidači poslije deset sekundi vraćeni u uključeni položaj i sistem je pokušao automatski da ponovo pokrene motore, bilo je prekasno, avion je bio prenisko da bi se oporavio.

Avion je udario u drveće i dimnjak, a zatim se srušio u vatrenoj buktinji na zgradu medicinskog fakulteta, ubivši sve u lejtelici i dodatno 19 osoba na zemlji, ukupno 260 žrtava.

Kapetan je očigledno namjerno isključio gorivo

Prema preliminarnom izvještaju, jedan pilot je čuo kako pita: “Zašto si isključio gorivo?”, a drugi mu odgovara: “Nisam.” Istraga još nije utvrdila ko je bio kapetan, a ko prvi oficir u toj razmijeni. Kapetan Sumeet Sabharval imao je 15.638 sati leta, a prvi oficir Klajv Kunder 3.403 sata.

Snimci iz crne kutije navodno otkrivaju da je kopilot počeo da paniči nakon što je pitao kapetana zašto je isključio dovod goriva, dok je kapetan ostao smiren.

Iskusni vazduhoplovni stručnjak Džon Nens izjavio je za Rojters da se, s obzirom na dostupne informacije, čini da ne postoji drugo racionalno objašnjenje osim da je član posade isključio gorivo, ali je upozorio da istraga mora obuhvatiti sve moguće faktore i da će konačni zaključci zahtijevati dodatno vrijeme.

AAIB je u četvrtak reagovao na medijske napise, poručivši da su “pojedini dijelovi međunarodnih medija ponovo pokušali da izvuku zaključke na osnovu selektivnog i nepotvrđenog izvještavanja” i naglasio da je istraga i dalje u toku i da je prerano za bilo kakve zaključke.

Nema mehaničkih grešaka

Air India je u internom dopisu svojim zaposlenima navela da je preliminarna istraga pokazala da nema nikakvih tehničkih ili održavačkih problema i da su svi servisi na avionu obavljeni kako je propisano.

U izvještaju takođe nije navedena nijedna bezbjednosna preporuka za proizvođača aviona Boing (Boeing) ni za proizvođača motora GE. Američka Savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) i Boing nakon toga su interno poručili da su bezbjednosne brave na prekidačima goriva potpuno ispravne.

Američki Nacionalni odbor za bezbjednost saobraćaja (NTSB), koji sarađuje s indijskim istražiteljima, potvrdio je da je njihova predsjednica Dženifer Homendi u potpunosti informisana o svim detaljima istrage, uključujući podatke iz crne kutije i snimak iz kokpita.

“Bezbjednost međunarodnog vazdušnog saobraćaja zavisi od toga koliko možemo da naučimo iz ovakvih rijetkih događaja”, izjavila je Homendi, “i jednako je važno ako se utvrdi da nema hitnih bezbjednosnih problema.”

Ova tragedija pokrenula je novu raspravu o uvođenju kamera u kokpite, koje bi u ovakvim slučajevima mogle da pruže ključne vizuelne dokaze.

“Da smo imali snimak iz kokpita, mnoge bi stvari već bile jasnije”, rekao je Džon Nens. Završni izvještaj, prema međunarodnim pravilima, očekuje se u roku od godinu dana od nesreće, prenosi Index.hr.

Izvor: Nezavisne