Nezadovoljni rješenjima iz Nacrta regulacionog plana

30.09.2022. - Aktuelno

Tridesetak mještana Mjesne zajednice “Filip Višnjić” u Bijeljini okupilo se danas u ovom naselju, s namjerom da ukažu na neka, kako su istakli, neprihvatljiva rješenja u Nacrtu Regulacionog plana “Filip Višnjić” koji je već stavljen na javni uvid i o kojem se građani mogu izjašnjavati do petog oktobra.

Branislav Marjanović, stanovnik ove Mjesne zajednice, kaže da je on inicijator sastanka, jer su stanovnici ovog naselja proljetos potpisivali peticiju kojom su tražili da se u njihovom naselju ne grade stambeno – poslovni objekti mimo važećih zakonskih propisa. 

“Radni je dan, inače bi na ovom skupu bilo puno više građana. Sastanak smo organizovali na inicijativu stanara ovog naselja, tako da nema nikakve političke konotacije. Mi smo apsolutno nezadovoljni ponuđenim rješenjima u Nacrtu regulacionog plana “Filip Višnjić”, jer smatramo da je ponuđeni plan višestruko sporan iz ugla primjene zakona.

Prije godinu dana obratio sam se Odjeljenju za prostornu uređenje Gradske uprave Bijeljina, vezano za  izdavanje lokacijskih uslova za izgradnju višeporodičnog stambenog objekta od pedesetak stanova u Jermenskoj ulici. Odobrena je izgradnja objekta sa sedam nadzemnih etaža, odnosno prizemlje plus sedam etaža, sa izgradnjom podrumske etaže, koja bi svojim gabaritima izlazila izvan horizontalnih gabarita objekta i pružala bi se do same granice naših katastarskih parcela. Na taj način bi ta “građevinska jama”, odnosno podrumska etaža, mogla ugroziti postojeće stambene objekte na toj lokaciji. Takav plan je  neprihvatljiv, jer se radi o parceli od  2.533 m2. U tom slučaju otpadao bi i prostor za zaštitu od požara,  a pristupni put za protivpožarno vozilo, po zakonu,  mora imati širinu od 3,5 metara”, kaže  Marjanović,ukazujući na niz drugih nedostataka u slučaju izgradnje jednog takvog objekta.

Marjanović ističe da novi planirani objekat nije usaglašen ni sa zakonom o zelenom pojasu, za koji je neophodno planirati oko 306 metara kvadratnih površine. Problem bi predstavljao i pristupni put, bez pješačkog trotoara, koji ne bi omogućavao pristup vatrogasnog vozila objektu. On kaže da u toj zoni ne bi trebalo da se grade objekti koji bi vertikalnim gabaritima značajno odskakali od već postojećih objekata sa četiri etaže i potkrovljem.

Na izdate lokacijske uslove, kaže Marjanović, već su izdata rješenja s obrazloženjem da su nezakoniti i da treba da budu stavljeni van snage. Rješenja su izdata 14. marta i desetog avgusta ove godine.

“Inspektor je utvrdio da je nakon izmjena i dopuna prvobitnih lokacijskih uslova novo rješenje još gore od prvobitnog rješenja”, kaže Marjanović, ističući da građani Mjesne zajednice “Filip Višnjić” mogu do petog oktobra upućivati svoja mišljenja,  primjedbe i prijedloge na ponuđeni Nacrt regulacionog plana “Filip Višnjić”.

Bijeljina.com