Ovo su propusti koji se plaćaju životima!

23.12.2024. - Aktuelno

Istraga o stradanju radnika R. Š. iz Banjaluke, koji je podlegao povredama zadobijenim kada je pao kran na kojem je radio, nije okončana ni dvije godine nakon nesreće i ovo, nažalost, nije usamljen slučaj smrti na radnom mjestu koje nerijetko budu okarakterisane kao nesreće za koje niko ne odgovara.

Tragedija u kojoj je poginuo R. Š. se desila 12. aprila 2022. godine, a 16 dana banjalučko Okružno tužilaštvo formiralo je predmet o ovom slučaju, koji je i danas nerasvijetljen.

– Predmet u vezi sa događajem od 12. aprila 2022.godine nalazi se u radu kod postupajućeg tužioca i u fazi je provjera. Po okončanju provjera biće donesena tužilačka odluka – rekli su u tužilaštvu ne navodeći detalje.

Tragedija u kojoj je stradao pomenuti radnik desila se kada je prilikom rada došlo do rušenja dijela krana s kabinom u kojoj se on nalazio. Prema riječima očevidaca, kabina je pala sa visine od 15 metara.

Povrijeđeni je prevezen u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, a na zahtjev ljekara zbog težine povreda je transportovan u Beograd letjelicom Helikopterskog servisa RS, ali je, uprkos naporima ljekara da ga spasu, preminuo. Nakon njegove smrti tužilaštvo je saopštilo da je formiralo predmet o slučaju njegovog stradanja.

Da su stradanja radnika ozbiljan problem, govore i podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske da je od januara do novembra ove godine na svom radnom mjestu poginulo osam osoba, a 15 ih je teško povrijeđeno. Godinu ranije, kako kažu u MUP-u RS, poginulo je sedam radnika, a deset teško povrijeđeno. Podaci ukazuju na trend povećanja broja tragedija na radum, piše Glas.

Uzroci ovih tragičnih nesreća kao i odgovornost za njih još nisu utvrđeni, dok podaci Inspektorata RS govore da je u devet mjeseci ove godine otkriveno čak 550 propusta iz oblasti bezbjednosti na radu. Istakli su da su obavili 1.300 kontrola za devet mjeseci tokom kojih su utvrđeni propusti. Međutim, da li su ti propusti uzrok stradanja radnika, nije još utvrđeno ni u jednom slučaju.

Posljednja tragična nesreća desila se 14. novembra, kada je na gradilištu u banjalučkom naselju Starčevica pukla sajla na kranskoj dizalici te se teret otkačio i pao na dva radnika. Tom prilikom jedan od njih zadobio je teške povrede od kojih je ubrzo preminuo. To je bila treća nesreća na radu u dva mjeseca u najvećem gradu Srpske. Tragične nesreće sa smrtnim ishodom na radu bilježene su skoro svakog mjeseca ove godine.

Rizične djelatnosti

Prema podacima Inspektorata RS, kao najrizičnije djelatnosti izdvajaju se građevinarstvo, elektroprivreda, te šumarstvo i drvna industrija. Kako su ranije izjavili u ovoj ustanovi, posmatrano po godinama postoji kontinuitet nastanka povreda na radu u pomenutim granama.

Tako su samo u prvih devet mjeseci ove godine stradala dva radnika u građevinarstvu, tri u šumarstvu i drvnoj industriji.

Izvor: Glassrpske