Graditelji banjalučkog “Integral inženjeringa” neumorno rade na izgradnji dionice autoputa Bijeljina – Rača, ukupne dužine oko 20 kilometara.
Đorđe Dašić, diplomirani inženjer građevine, odgovorno lice za građenje trase autoputa, kaže da radovi teku planiranom dinamikom. Dašić je mlad inženjer, ali iskusan, jer je ovo njegov treći zadatak na izgradnji velikih saobraćajnih objekata. Nakon uspješno obavljenog posla u Johovcu i na obilaznici Doboj, stigao je na gradnju autoputa Bijeljina – Rača.
“Trenutno izvodimo radove uređenju temeljnog planuma i izrade prvog sloja nasipa. Uprkos kiši, koja nas prati ovih dana, od 15. septembra, kada su zvanično otpočeli radovi, otvorili smo 4,7 kilometara glavne trase, kada je u pitanju skidanje humusa, uređenje temeljnog planuma i izrade prvog sloja nasipa. Uradili smo i 1,2 kilometra pristupnog puta koji spaja gradsku obilaznicu sa autoputem. Trenutno je na gradilištu tridesetak kamiona i dvadeset teških građevinskim mašina. Sve teče po planiranoj dinamici izvođenja radova”, kratko nam je raportirao inženjer Dašić.
Na konstataciju da se radovi intenzivno izvode i na dijelu dionice kod ulaska u selo Batković, Dašić kaže da su se tri stambena objekta našla na trasi, tako da se čeka odobrenje za rušenje.
“Čekamo odobrenje od strane “Autoputeva RS”. Imamo još dva objekta za rušenje u Velikoj Obarskoj. Početkom naredne godine svi objekti će biti uklonjeni sa trase. U Batkoviću ćemo graditi dva podvožnjaka, jer je riječ o objektima kada lokalni, regionalni ili magistralni put prolazi ispod puta većeg ranga, u ovom slučaju ispod autoputa. Još jedan podvožnjak gradićemo na putu koji vodi za Veliku Obarsku i Crnjelovo. To su manji objekti na glavnoj trasi. Najveći objekat na glavnoj trasi biće objekat “Petlja Bijeljina”, dužine oko 485 metara. Projektovanje je u toku. Još jedan objekat gradićemo preko starog trupa pruge Bijeljina – Šid, dužine 260 metara. Gradićemo jedan objekat, dugačak 155 metara, koji prelazi preko kanala Selište, između Triješnice i Dazdareva. Četvrti najveći objekat na trasi prelazi preko melioracionog kanala.Postoji još objekat na kanalu Dašnica, kao i objekat koji će prelaziti preko Majevičkog obodnog kanala. Ukrštanje lokalnih puteva sa autoputem projektovano je na četiri lokacije. Tri prepreke su riješene sa nadvožnjacima, dok je jedna prepreka riješena sa podvožnjakom. Imamo ukrštanje na sedmom kilometru autoputa, zatim ukrštanja u Triješnici i Dazdarevu, te jedno ukrštanje na makadamskom putu koji spaja Veliku i Malu Obarsku. U pitanju je veliki broj objekata, uz koje ide i osam cjevastih propusta, čeone naplatne kućice na trećem kilometru i bočne naplatne kućice koje će služiti za naplatu putarine. U zoni trećeg kilometra biće izgrađeno odmorište, s lijeve I desne strane, a na trasi će se nalaziti i centar za održavanje saobraćaja”.
Inženjer Dašić kaže da će projektom biti omogućeni pristupni putevi poljoprivrednicima do njihovih parcelama. Lijevom i desnom stranom autoputa predviđen je servisni put širine tri i četiri metra, tako da mještani okolnih sela ne treba da brinu da će biti uskraćeni za pristup svojim parcelama.
Mještani Batkovića s odobravanjem gledaju na izgradnju autoputa Bijeljina – Rača.
Petar Prangašević, švedski penzioner, kratko nam reče: “Što više puteva, biće nam sve bolje. To je šansa za mlade, za nove poslove i nove investicije. Putevi će nam dobro doći”, kaže Petar Prangašević.
Angelina Kožul, penzionerka, kaže da je dobro da se radi i gradi.
“Brže ćemo stizati do cilja. Bliži će nam biti i Beograd i Banjaluka. Mlađi više putuju, njima će to više trebati”, kaže Angelina Kožul.
Poljoprivrednici iz Batkovića kažu da je njima važno samo da što brže stignu do grada i do svojih njiva. Kažu i to da je puno najkvalitetnijeg poljoprivrednog zemljišta obuhvaćeno trasom autoputa, o čemu oni nisu mogli da odlučuju.
Bijeljina.com/Foto:Aleksandar Golić