Nazire li se kraj stečaja u Birču?

12.07.2022. - Aktuelno

U Okružnom privrednom sudu u Bijeljini danas je održana glavna rasprava u sudskom sporu koji Fabrika glinice “Birač” vodi protiv fočanskog “Pavgorda” i zvorničke “Alumine”.

Kako je za “Bijeljina.com” pojasnio Aleksandar Popović, pravni zastupnik Fabrike glinice “Birač” u stečaju, “suština ovog spora je “proglašenje nedopuštenim izvršenja koje fočanska firma “Pavgord” vodi protiv “Alumine” na njenoj kompletnoj imovini”.

Kao što je poznato, Viši privredni sud u Banjaluci krajem marta ove godine ponovo je potvrdio prvostepenu presudu Okružnog privrednog suda u Bijeljini kojom je odbačen zahtjev litvanske Ukio banke da joj se prizna 155 miliona KM potraživanja od Fabrike glinice “Birač” u stečaju. Prvostepena presuda donesena je u aprilu 2017. godine, nakon čega je potvrđena od strane banjalučkog Višeg privrednog suda i Vrhovnog suda Republike Srpske. U spor se umiješao i Ustavni sud BiH koji je stvari vratio na početak. Potraživanje Ukio banke od Fabrike glinice “Birač” u stečaju otkupio je u međuvremenu fočanski “Pavgord”, koji je pokušao da se namiri nad imovinom “Alumine”, blokirajući njen žiro – račun.

Na današnjem ročištu u Okružnom privrednom sudu u Bijeljini punomoćnik Fabrike glinice “Birač” advokat Aleksandar Popović i punomoćnik prvotuženog, fočanskog “Pavgorda”, advokat Aleksandar Sajić predložili su da se u sudski spis uvrste i novi materijalni dokazi do kojih su oni u međuvremenu došli.

Na prijedlog punomoćnika prvotuženog, fočanskog “Pavgorda”, advokata Aleksandra Sajića saslušana je svjedokinja Sonja Rubež koja je od 2011. godine u Fabrici glinice “Birač”, kasnije i u “Alumini”, obavljala poslove rukovodioca pravne službe.

Sonja Rubež je detaljno opisala kako su uspostavljana založna prava nad imovinom Fabrike glinice “Birač” u korist UKIO banke.

“Hipoteke nad imovinom pripremale su tri advokatske kancelarije, u Sarajevu, Banjaluci i Litvaniji. Sve pripreme vršene su u skladu sa zakonima koji su tada bili na snazi. Fabrika glinice “Birač” je održala Skupštinu akcionara na kojoj je potvrđen predloženi ugovor o zalaganju imovine “Alumine” i “Mehanike”, jer je FG “Birač” bila stoodstotni vlasnik i osnivač “Birač Evropa” i na taj način i “posredni” vlasnik ostalih privrednih društava. Skupština akcionara je sazvana u saglasnosti sa zakonom , javno je oglašena i ta informacija je dostavljena Banjalučkoj berzi i Komisiji hartija od vrijednosti”, izjavila je svjedokinja Sonja Rubež, istakavši da prisutni akcionari nisu bili protiv pomenute odluke, iako su neki od njih bili uzdržani prilikom glasanja. Nekima od njih je ponuđeno da se otkupe njihove akcije.

Sonja Rubež je pojasnila da je u 2011. godini Fabrika glinice “Birač” odlučila da izvrši povećanje kapitala u “Birač Evropa” tako što će udjele “Alumine” i “Mehanike” unijeti u novo privredno društvo, što je i učinjeno pomenutom odlukom Skupštine akcionara, naglasivši da taj posao prenošenja udjela niko nije osporio, odnosno nije proglašen ništavim.

Obrazlažući način na koji su udjeli “Alumine” i “Mehanike” sudskom odlukom ponovo vraćeni ovim privrednim društvima, svjedok Sonja Rubež je rekla da je razlog vraćanja bilo nepodnošenje izvještaja o radu

tih društava, istakavši da je vraćanje udjela naložio devizni inspektor. Kako se moglo izvršiti “vraćanje” udjela “Alumini” i “Mehanici” bez prethodnog poništenja pravnog posla kojim je izvršen upis prenosa vlasništva dva privredna društva na “Birač Evropa”, dokazivaće se u nastavku ovog sudskog spora.

Advokat Aleksandar Sajić, punomoćnik fočanskog “Pavgorda” nakon održane glavne rasprave izjavio je da tužilac, Fabrika glinice “Birač” u stečaju, nije uopšte legitimisana da vodi ovaj postupak, jer je riječ o postupku kojim se traži proglašenje nedopuštenim izvršenjem nad “Aluminom”.

“ Tužilac nema nikakvu legitimaciju da vodi ovaj spor. Tužbu treba odbaciti, jer je neosnovana. Još jednom se pokazalo da su zaloge nad imovinom “Alumine” i “Mehanike” upisane na zakonit način, u zakonitoj proceduri, na osnovu odluke Skupštine akcionara Fabrike glinice “Birač” koja je tada bila gotovo u potpunosti u vlasništvu privatnog kapitala. Čak i oni koji su tada bili predstavnici državnog sektora, kao što je PREF (Penzioni rezervni fond), nisu bili nesaglasni. Sve odluke su donesene u skladu sa zakonom i niko ih nije osporio. Udjeli sa FG “Birač” na “Birač Evropa” su preneseni u skladu sa zakonom i niko ih nije osporio. Jedino su, na volšeban način, ti udjeli upisani ponovo na Fabriku glinice “Birač”, uz nekakve radnje u kojima, sigurno, ima i elemenata krivične odgovornosti”, izjavio je advokat Sajić. Suđenje se nastavlja 20. septembra.

Bijeljina.com