Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Danijel Egić pozvao je predstavnike boračkih organizacija na sastanak, na kome će razgovarati o reviziji statusa boraca i izmjenama i dopunama Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Republike Srpske.
Sastanak bi, prema najavama, trebalo da bude održan u srijedu, 23. jula, u prostorijama resornog ministarstva tačno u podne.
Podsjetimo, predsjednik Vlade RS Radovan Višković najavio je da će borački dodatak u Republici Srpskoj biti povećan u avgustu ove godine, a isplata tog povećanja uslijediće od septembra.
Višković je tada zamjerio određenim boračkim predstavnicima zbog, kako je rekao, opstruisanja rješenja o tome koliko je pravih boraca.
“Mi danas imamo skoro 200.000 korisnika po pitanju boračkog dodatka, i to 30 i nešto godina nakon rata. Pa koliko nas je to bilo”, rekao je tada Višković.
Radan Ostojić, predsjednik BORS, rekao je nedavno za “Nezavisne novine” da se što prije treba staviti tačka na priču o reviziji boraca. Kazao je da njih oko 178.500 trenutno prima borački dodatak, a da je na evidencijama oko 190.000 kategorisanih boraca.
Tom prilikom Ostojić je naglasio da će na budućem sastanku insistirati na tome da se borački dodatak obračunava po osnovici koja se utvrđuje na rastu najniže plate, povećanju plata u javnom i realnom sektoru, rastu prosječne neto plate, rastu BDP-a…
Isti ovakav zahtjev prema nadležnim republičkim institucijama uputili su i predstavnici Udruženja “Veterani Odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koji podsjećaju da su to uradili odmah nakon što je Ustavni sud RS utvrdio da Vlada RS nema pravo da utvrđuje osnovicu za borački dodatak početkom svake godine, u skladu sa visinom raspoloživih sredstava.
Risto Jevtić, predsjednik Udruženja “Veterani Odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, kaže da oni nisu pozvani na sastanak u Vladu RS, ali da su još krajem 2024. godine dostavili resornom ministru svoj prijedlog nacrta zakona. Prioritet je, dodaje, revizija boraca.
“Ogroman broj ljudi nije ni učestvovao u ratu, a ostvaruje to pravo. Mi smo predsjedniku Miloradu Dodiku i gospođi Željki Cvijanović još prije dvije godine nakon protesta u Banjaluci rekli da je najbrže i najrealnije rješenje da se u Krivičnom zakonu RS definiše kazna zatvora za davanje lažnih izjava za učešće u ratu. U FBiH je to 10 do 15 godina, a mi smo tada predložili da bude pet godina zatvora. Dakle, da onaj ko tvrdi da je borac dođe i popuni obrazac o tome pod punom odgovornošću. Ako je slagao, neka pošalje sam sebe u zatvor. Rekli su da je to dobar prijedlog”, tvrdi Jevtić.
Smatra da brojna udruženja ne prikazuju tačan broj svojih članova, a da je problem i u tome što su mnogi borci prošli kroz više brigada i evidentiraju se za svaku pojedinačno.
“Otprilike nas je bilo oko 155.000 u ratu, a onda nedavno predsjednik Predsjedništva BORS kaže da nas je trenutno oko 140.000. Pa biološki sat otkucava, ja vam garantujem da nema više od 80.000-90.000 živih boraca i da na jednog pravog borca dolaze dva ili tri lažna. Ne govorim ja ovo ništa napamet, već zato što imam podatke i informacije”, tvrdi Jevtić.
Pored toga, “Veterani” traže da se uradi kvalitetan model kategorizacije boraca.