Centralna banka BiH uništila je lani kovanice i papirni novac u ukupnoj vrijednosti od 495,87 miliona maraka, jer su bili nepodobni za opticaj, između ostalog, zbog oštećenja nastalih pri njihovom korišćenju.
U Centralnoj banci BiH za “Glas Srpske” ističu da je lani uništeno 11,96 miliona novčanica i 14.570 kovanica.
Da stanovnici BiH nisu baš pažljivi pri rukovanju novcem potvrđuje i podatak da je godinu ranije u otpad otišlo 14,61 milion novčanica i 15.802 kovanice, čija je ukupna vrijednost 544,15 miliona KM, dok je 2021. uništeno 8,67 miliona novčanica i 18.327 kovanica.
“Količina i vrijednost uništenih novčanica i kovanica variraju po godinama, na šta utiče mnogo faktora, a jedan od razloga je, između ostalog, količina zaprimljenog gotovog novca nepodobnog za opticaj od komercijalnih banaka u toku godine”, kazali su u Centralnoj banci.
Dodali su da veliku ulogu imaju i situacije poput poplava, kada bude povećan broj oštećenih novčanica, te privremeno obustavljanje uništavanja radi stanja strateških zaliha.
Iz Centralne banke BiH ranije su isticali da su mahom uništavali pohabane novčanice koje su usljed upotrebe dotrajale, zbog čega im je znatno smanjen kvalitet papira i boja, odnosno svojim izgledom nisu podobne za dalji opticaj. Uglavnom je riječ o novčanicama koje su poderane i na dva ili više dijelova zalijepljene ljepilom, nedostaje im jedan ili više dijelova, iscrtane su ili oštećene masnoćom, bojom ili one koje su nagorjele, progorjele, nagrizene i slično.
Ekonomista Aleksandar Ljuboja kazao je za “Glas” da je interesantno da se iznos uništenog novca ne smanjuje iako je svjetski trend da se, pored kartica, koriste i druge vrste bezgotovinskog plaćanja.
“To je pokazatelj da i dalje u velikoj količini koristimo gotovinu. Dešava se da nesavjesni građani namjerno uništavaju novčanice, ali i slučajno, primjera radi, sa odjećom operu u veš-mašini”, kazao je Ljuboja.
Dodao je da zamjena i uništavanje novca predstavljaju trošak emisionih institucija, a koji opet ide na teret građana. Namjerno uništavanje novčanica i kovanica je kažnjivo, ali se to, kaže, rijetko primjenjuje.
“Bezgotovinska plaćanja su pravo rješenje, koje u što većoj mjeri treba da zaživi i kod nas kako bi se gotov novac pomjerio u stranu. Šampioni u tome su skandinavske zemlje, koje polako zatvaraju banke”, istakao je Ljuboja.
U Centralnoj banci BiH kažu da su u toj finansijskoj instituciji lani registrovana ukupno 574 komada falsifikovanih novčanica svih valuta i apoena, za 77 manje u odnosu na godinu ranije. Kada je riječ o domaćoj valuti, lani je registrovano 350 novčanica čija ukupna vrijednost iznosi 27.101 marku. Od falsifikata ostalih valuta registrovana su 172 komada evra, 50 komada američkog dolara, te po jedan falsifikat od 1.000 franaka i 20 britanskih funti.
Izvor: Glas Srpske / Autor: Danijela Bajić / Foto: Glas Srpske