Fočanska firma “Pavgord” danas je uplatila 3,6 miliona KM na ime građevinske rente i uređenja građevinskog zemljišta Gradskoj upravi Bijeljina, čime su i formalno ispunjeni uslovi za izgradnju jedanaest lamela i oko 500 stanova na lokaciji “Vanekov mlin”.
Ovu informaciju potvrdio je advokat Miloš Stevanović, u ime Advokatske kancelarije “Stevanović”, koja zastupa Kompaniju “Pavgord”.
Podsjećamo, sredinom prošle godine pripremni radovi za izgradnju oko 500 stanova na lokaciji “Vanekov mlin” bili su privremeno obustavljeni, nakon što je Gradska uprava podnijela krivičnu prijavu protiv investitora, Kompanije “Pavgord”, zbog, kako je obrazloženo, nelegalnog rušenja objekata koji su bili pod zaštitom države.
Borjan Maksimović iz Odjeljenja za prostorno uređenje Gradske uprave Bijeljina tada je izjavio da investitor nije obezbijedio građevinsku dozvolu za izgradnju planiranih objekata. Kako smo tada i saznali, građevinsku dozvolu je izdalo Ministarstvo građevinarstva i ekologije u Vladi RS, a da bi građevinska dozvola bila kompletirana, budući investitor je morao uplatiti građevinsku rentu na račun Gradske uprave.
Lokacijske uslove za izgradnju investitor je dobio u oktobru 2021. godine. Za nadzor je bila nadležna Republička urbanističko – građevinska inspekcija. Investitor je od Gradske uprave tada dobio odobrenje samo za rušenje objekata koji nisu bili zaštitom države, te je gradonačelnik Ljubiša Petrović pokrenuo krivičnu prijavu protiv
“Pavgorda”. U odluci o proglašenju mjesta i ostataka graditeljske cjeline “Vanekov mlin” u Bijeljini nacionalnim spomenikom BiH, jasno je bilo definisano koji radovi se mogu obavljati na nacionalnim spomenicima, a to je restauracija, revitalizacija, konzervacija, inerpolacija. Svi navedeni radovi se izvode na nečemu što već postoji. S obzirom da na parceli površine od jednog hektara sada više nema nikakvih objekata, postavlja se pitanje da li je time otvoren i put investitoru da može nesmetano otpočeti izgradnju.
Kako smo tada saznali, na toj lokaciji trebalo je da ostane frontalna fasada okrenuta prema ulici Srpske dobrovoljačke garde i ulazni trijem, odnosno veranda, dio upravne zgrade, a sve je to jednim potezom srušeno.
Da je privatni interes u ovom gradu još uvijek jači od javnog interesa, potvrđuje i ovaj primjer. Umjesto da su građani Bijeljine imali priliku da u širokoj javnoj raspravi razmatraju mogućnost izgradnje, na primjer, gradske dvorane, gradskog bazena ili studentskog kampusa na toj lokaciji, odnosno nekog drugog infrastrukturnog kapitalnog objekta od opštedruštvenog značaja, Bijeljina će dobiti još jedno veliko stambeno naselje, pretvarajući se u “veliku spavaonicu” bez mnogih drugih neophodnih sadržaja.
Bijeljina.com