Čast i privilegija, tako četrnaestogodišnji Nikola Savić, porijeklom iz Banjaluke, komentariše još jednu u nizu zlatnih medalja iz matematike.
Posljednju medalju ovaj nadareni dječak osvojio je na Svjetskom kupu iz matematike održanom u Bangkoku. Koliko je Nikola uspješan govori i podatak da svaka medalja koja dođe u njegove ruke je zlatnog sjaja.
Čudo od djeteta, kako su ga prozvali domaći mediji, kaže da mu je medalja iz Bangkoka inspiracija za dalji rad u nauci.
“Ovaj uspjeh za mene nije samo potvrda uloženog truda i znanja, već i inspiracija da se i dalje razvijam i doprinosim nauci i društvu. Zahvalan sam prije svega Bogu za talente koje mi je podario, zatim majci koja je podržala moje talente od malih nogu i posvetila sav svoj život meni”, rekao je Nikola za Euronews BiH.
Istakao je da želi da se ostvari u inovacijama i da uradi nešto veliko za čovječanstvo.
“Ova medalja nije kraj, već početak novih koraka. Planiram da nastavim sa istraživanjem i razvojem inovativnih matematičkih rješenja. Ambicija mi je da inspirišem mlade ljude da zavole matematiku, jer ona nije samo disciplina već univerzalni jezik koji povezuje svijet”, priča ovaj dječak.
Njegova majka Aleksandra Figurek u razgovoru za Euronews BiH ističe da je Nikolina ljubav medicina i nauka, koju je zavolio uz dedu, ali mu je matematika skriveni blagoslov.
“Tokom njegovog školovanja, nastavnici su primjetili da za postavljene zadatke odmah izgovori rezultat bez postupka izračunavanja. Nastavnici su me zvali i rekli da on posjeduje znanje daleko iznad svoje generacije. Kako su mu zadaci koji su pratili nastavno gradivo bili jednostavni, on je pronalazio i druge knjige kako bi našao ono što je predmet njegovog interesovanja”, rekla je Figurekova za Euronews.
Tokom dječakvog odrastanja, majka je primjenjvala NTC sistem, koji je evidentno dao odlične rezultate, te koristila literaturu i svjestskih autora. Program NTC učenja je sastavljen iz različitih aktivnosti i igara za djecu, koje se temelje na saznanjima o razvoju i radu mozga i koje, kako mnoga istraživanja pokazuju, imaju pozitivan efekat na razvoj mozga u periodu kada je to najvažnije, u periodu najintenzivnijeg rasta i razvoja, od rođenja, pa do približno desete godine starosti.
Otkrila je da se njen sin sa šest godina interesovao za život i djelo Nikole Tesle i tražio da posjete njegovu kuću u kojoj je veliki naučnik rođen.
Mladi Nikola, koji trenutno živi u Nikoziji, učestvovao je na značajnim svjetskim takmičenjima i ostvario velike rezultate. Nakon osvajanja titule svjetskog šampiona u matematici, Nikola je dobio poziv da učestvuje i na takmičenju u New Yorku.
“Kao univerzitetski profesor i naučni radnik mnogo sam putovala po svijetu, učestvovala na brojnim konferencijama, kao i naučnim usavršavanjima, te stalno vodila Nikolu sa sobom. Tako je Nikola u Beču završio prvi razred osnovne škole. Pohađao je pet godina, tokom ljeta, Dječiji univerzitet (Kinder Uni). Tu se sreo prvi put sa rektorom, dekanom i drugim profesorima Medicinskog fakulteta”, priča nam Nikolina ponosna majka.
Pojasnila je i kako su se ona i njen sin našli na Kipru. I tu je nauka kumovala.
“Na Kipru smo se našli obzirom da na realizaciju mog postdoktorskog istraživanje na Istraživačkom institutu u Nikoziji. Kipar je zemlja koja veliku pažnju posvećuje djeci i njihovom obrazovanju. Kako imaju prisustvo velikog broja nacija, svakom djetetu je pružena šansa da pokaže svoje talente. Visoko se vrednuju najbolji i Nikola je mnogo zavolio način rada u okviru njihovog obrazovnog sistema. Brzo je naučio grčki jezik (koji perfektno govori,) te pokazao svoje talente i za jezike. Nastavnici su mi rekli da takvog učenika još nisu imali u svojoj školi, koja je osnovana prije više od sto godina”, navela je Figurekova.
Nakon što završi drugu doktorsku disertaciju, Figurek planira napisati knjigu sa naslovom “Kako odgojiti genijalca”, u kojoj će podjeliti svoja iskustva i načine kako bi roditelji i obrazovni sistem prepoznao, te podržao učenike i male genijalce, jer, kako kaže, naši mladi predstavljaju najveći resurs jedne zemlje.
Izvor: Euronews