Prema najnovijim sezonskim prognozama objavljenim na specijalizovanom meteorološkom portalu Severe Weather Europe, Evropa ulazi u ljeto 2025. godine sa izraženim promjenama atmosferskih obrazaca koje ukazuju na mogućnost sušnijeg, toplijeg i potencijalno ekstremnog ljeta, posebno u drugom dijelu sezone.
Iako dugoročne prognoze nikada nisu potpuno pouzdane, konsenzus višestrukih globalnih modela stvara relativno jasnu sliku: očekujemo iznadprosječne temperature, nedostatak padavina i povećan rizik od toplotnih talasa.
Meteorološko proljeće (mart–maj) 2025. godine obilježio je izražen atmosferski pritisak koji je formirao dominantan visoki pritisak nad sjeverozapadnom Evropom. Cikloni su uglavnom izbjegavali centralni dio kontinenta, zadržavajući se uglavnom iznad jugozapadnih i krajnjih sjeveroistočnih dijelova Evrope. Rezultat je bio jasan – veći dio kontinenta je zabilježio temperature iznad sezonskog prosjeka.
Najviše padavina zabilježeno je u jugozapadnoj i djelimično južnoj Evropi, dok su sjeverni i sjeverozapadni dijelovi bili suvi, pod direktnim uticajem visokog pritiska. Ovi uslovi već izazivaju zabrinutost zbog mogućeg nastavka sušnog trenda u ljetnjim mjesecima.
U posljednjoj nedjelji maja, prema prognozama Evropskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF), očekuje se da će izražena zona niskog pritiska ući u veći dio Evrope. Ova promjena može donijeti nestabilno vrijeme, hladnije temperature i obilnije padavine, posebno u centralnim i sjevernim dijelovima kontinenta. Ovaj vremenski obrazac se veoma razlikuje od mirnijeg proljeća, što ukazuje na dinamičan prelaz u meteorološko ljeto.
Početak ljeta bi mogao biti relativno stabilan, sa nešto blažim temperaturama u centralnim i sjeveroistočnim dijelovima Evrope. Visok pritisak iznad sjevernog Atlantika i južne Evrope, i nizak pritisak iznad sjeveroistoka kontinenta, mogli bi da uspostave sjeverozapadno strujanje koje donosi svježinu i stabilnije uslove u centralnom dijelu.
Međutim, zapadna i južna Evropa već mogu očekivati iznadprosječne temperature u junu, a sušni periodi su prognozirani za veći dio zapadne, južne i centralne Evrope. Više padavina je moguće na sjeveru – posebno u Velikoj Britaniji, Skandinaviji i dijelovima Poljske.
Dugoročne prognoze za jul i avgust – ključne mjesece ljeta – pokazuju jasan trend rasta temperatura i smanjenja padavina širom kontinenta. ECMWF, jedan od najpouzdanijih meteoroloških modela na svetu, prognozira:
Visok pritisak, poznat kao „blokirajući anticiklon“, djelovaće kao štit koji skreće ciklone ka sjeveru, ostavljajući veći dio kontinenta pod suvim, toplim vazduhom. Takvi uslovi pogoduju razvoju suša, smanjuju rečne protoke i stvaraju rizike za poljoprivredu i zdravlje stanovništva.
Dodatna potvrda: UKMO i CANSIPS podržavaju slične prognoze Prognoze britanskog UKMO modela i kanadskog CANSIPS-a dodatno potvrđuju dominantne ljetnje trendove.
UKMO sugeriše mogućnost čestih prodora svježeg vazduha sa sjeverozapada, ali ipak održava sliku izuzetno toplog ljeta, posebno u centralnim i sjevernim dijelovima kontinenta. Ovaj model takođe predviđa povremene kišne periode u sjevernoj i centralnoj Evropi, ali sa generalno suvim karakterom na jugu i jugoistoku.
CANSIPS model, s druge strane, predviđa izražen visok pritisak nad sjevernom i centralnom Evropom, što potvrđuje dominaciju suvog i toplog vazduha. Iako se povremeno može razviti nizak pritisak u južnim dijelovima koji bi donio lokalizovane padavine, glavni vremenski uslovi će i dalje biti stabilni i suvi, prema veb-sajtu Severe Weather Europe .