Čeka li nas ekstremna zima?

18.07.2025. - Aktuelno

Najnovije prognoze pokazuju iznenađujući povratak La Ninje, za koju se očekuje da će se pojaviti tokom jeseni. Rane prognoze već pokazuju mogući uticaj na sezonske vremenske obrasce, posebno tokom zime 2025/2026, širom Sjedinjenih Američkih Država, Kanade i Evrope.

Poznato je da La Ninja remeti mlaznu struju i globalne vremenske obrasce, čineći njen povratak značajnim za dugoročne prognoze, piše Severe Weather Europe.

ENSO i globalno vrijeme

La Ninja je hladna faza ENSO fenomena, što je skraćenica za „El Ninjo južna oscilacija”. To je područje Tihog okeana koje povremeno prelazi između toplih i hladnih faza. Obično dolazi do promjene faze svakih 1–3 godine.

Svaka faza (hladna/topla) obično se razvija između kasnog ljeta i jeseni i traje do proljeća. No, neki događaji mogu trajati i do dvije ili tri godine, kao što smo vidjeli u nekim prethodnim zimama, prenosi N1.info.hr.

Hladna ENSO faza naziva se La Ninja, a topla faza El Ninjo. Osim temperatura, jedna od glavnih razlika između faza su obrasci pritiska koje razvijaju, prikazani kao zone visokog (H) i niskog (L) pritiska u Pacifiku.

Pritisak iznad tropskog Pacifika niži je tokom El Ninja, s više kiše i oluja u tom području.

Ali tokom La Ninje, pritisak je viši nad tim područjem, stvarajući stabilne uslove i manje oluja iznad ekvatorijalnog Pacifika. Ove promjene pritiska tokom vremena se pretvaraju u globalnu cirkulaciju, utičući na sezonsko vrijeme u obje hemisfere.

Obje ENSO faze značajno utiču na tropske padavine, obrasce pritiska i složene veze između okeana i atmosfere.

Utičući na ovu cirkulaciju, ENSO značajno mijenja obrasce tropskih padavina i pritiska. To utiče na sistem povratne sprege atmosfera–okean, koji širi uticaj ENSO-a globalno, oblikujući zimske temperaturne i obrasce snježnih padavina nad Sjevernom Amerikom i drugim regijama.

Trenutno smo u neutralnoj fazi, izlazeći iz slabe La Ninje iz prošle zime. Iako su okeani trenutno mirni, najnovije prognoze pokazuju da se nešto sprema za jesenje i zimske sezone.

Neutralni vremenski period

Prisutne su anomalije temperature okeana za glavnu ENSO 3.4 regiju. Jasno se potvrđuje neutralna faza jer se vrijednosti od aprila kreću samo unutar ±0,2. To je daleko od praga za hladnu (−0,5) ili toplu (+0,5) fazu, koji se mora održavati sezonski.

Aktivnost ispod površine okeana takođe je važna. Prisutna je anomalija temperature po dubini. Hladni bazen La Ninje još je uvijek vidljiv u centralnom Pacifiku, protežući se do oko 150 m dubine, ali su njegova površinska obilježja erodirana, s toplijim vodama ispod površine u istočnom dijelu.

ENSO potpis nalazi se i u atmosferi, ne samo u okeanu. Obično ga možemo vidjeti u tzv. Volkerovoj cirkulaciji – atmosferskom „krugu” s kretanjem vazduha od istoka prema zapadu pri površini ekvatora, i obrnuto u višim slojevima.

Analiza Volkerove cirkulacije pokazuje pojačano spuštanje vazduha nad istočnim Pacifikom i uzlazni vazduh na zapadu – što upućuje na hladno-neutralni ENSO obrazac u atmosferi.

Na osnovu toga, iako ne možemo reći da hladna ENSO faza dominira, obrazac ipak više odgovara hladno-neutralnom stanju. Ovo utiče na sezonsko vrijeme i na specifična područja poput atlantske sezone uragana.

No, najnovije dugoročne prognoze pokazuju pravi povratak La Ninje.

Povratak hladne anomalije ove zime

Najnovije dugoročne prognoze sve više pokazuju hladnu pacifičku anomaliju za zimu 2025/2026. sa svakim novim izračunom. Ovo je iznenađujući pomak, s obzirom na to da je većina prognoza ranije ove godine pokazivala neutralnu fazu, čak i neke naznake El Ninja. No čini se da atmosfera igra drugačiju vremensku igru.

Najnovija prognoza temperature okeana za jesen i ranu zimu prema sjevernoameričkom NMME modelu prikazuje područje hladnih anomalija nad tropskim Pacifikom, što ukazuje na slabu do umjerenu La Ninju. Takav događaj može imati jasan uticaj na zimsku atmosferu, piše Severe Weather Europe.

Dugoročne ansambl-prognoze u nastavku prikazuju prognozu za glavnu ENSO regiju. Prosječna prognoza svih izračuna pada unutar hladne faze, s velikim brojem izračuna duboko unutar praga La Ninje. Najslabiji signal dolazi iz ECMWF modela, koji se ipak pomjerio prema La Ninji od prethodnog izračuna.

Ako pogledamo ECMWF prognozu pritiska za jesen i ranu zimu, vidi se pojačan visoki pritisak iznad ENSO regije. Takođe postoji anomalija niskog pritiska nad Pomorskim kontinentom, što sveukupno upućuje na jaču Volkerovu cirkulaciju i jasan potpis aktivne La Ninje.

Proširena analogna prognoza NOAA PSL za glavnu ENSO regiju pokazuje visoku vjerovatnoću povratka La Ninje tokom hladne sezone 2025/2026. Takođe se povećava vjerovatnoća novog El Ninja u sezoni 2026/2027.

Uticaj La Ninje na zimu u Sjevernoj Americi

Najčešći efekat hladne ENSO faze (La Ninje) jeste snažan blokirajući sistem visokog pritiska u sjevernom Pacifiku. On preusmjerava polarnu mlaznu struju preko sjevernih Sjedinjenih Država i južne Kanade.

Cirkulacija snažnog visokopritisnog sistema podstiče razvoj područja niskog pritiska nad Aljaskom i zapadnom Kanadom. To gura mlaznu struju prema jugu između dva jaka sistema pritiska u sjeverne SAD.

Pomjerena mlazna struja donosi hladnije temperature i zimske oluje iz polarnih područja prema sjeveru i sjeverozapadu SAD-a. Toplije i suvlje zimsko vrijeme dominira u južnim saveznim državama.

Može se vidjeti očekivana anomalija visokog pritiska u sjevernom Pacifiku, što pomiče mlaznu struju i pomaže u stvaranju niskog pritiska nad Kanadom i SAD-om.

U Evropi se vidi tendencija niskog pritiska nad južnim dijelovima i višeg pritiska na sjeveru. To stvara sjeverni tok nad kontinentom.

Pogledom na analizu temperature iz istih podataka vidi se hladna anomalija ispod mlazne struje u zapadnoj Kanadi i sjeverozapadu SAD-a. Negativne anomalije protežu se preko Srednjeg zapada sve do istočnih država.

Toplije od prosjeka i blage zimske prilike razvijaju se na jugozapadu SAD-a i krajnjem jugu. Glavna zimska dinamika vremenskih sistema obično se razvija između ovih toplih i hladnih anomalija u centralnim i istočnim SAD-ima.

Evropa pokazuje hladnu anomaliju kao rezultat jakog sjevernog i istočnog strujanja. Ne treba očekivati da se to dogodi baš svake La Ninje, jer to područje nije pod njenim direktnim uticajem kao Sjeverna Amerika. To je vjerovatno posljedica posebno hladne zime ili dvije u analiziranim godinama.

Jedina prognoza koja trenutno pokriva cijelu sezonu zime 2025/2026. jeste kanadska CanSIPS. Ona takođe pokazuje razvoj slabe La Ninje I prikazuje hladan bazen nad Kanadom i sjevernim SAD-om, veoma slično prošlim analizama.

Promjene u snježnim padavinama

Zbog promjene mlazne struje, La Ninja takođe značajno utiče na potencijal snježnih padavina nad Sjevernom Amerikom, jer sistemi pritiska uzimaju drugačiji pravac.

Pošto je hladniji vazduh tokom La Ninja zime pristupačniji sjevernim Sjedinjenim Državama i južnoj Kanadi, to povećava potencijal za snježne padavine ako ima dovoljno vlage.

Može se vidjeti iznadprosječna količina snijega u većem dijelu sjevernih SAD-a i južne Kanade. Najviše snijega obično padne u višim predjelima pacifičkog sjeverozapada. No i u drugim područjima – državama poput Minesote, Viskonsina, Mičigena, Njujorka, Vermonta i sjeverne Pensilvanije – u takvim zimama ima više snijega.

Južni dijelovi SAD-a obično dobiju manje snijega u takvim zimama jer je mlazna struja više ograničena na sjeverne savezne države. No, budući da se hladni bazen nalazi blizu, u zapadnoj Kanadi, snažni talasi hladnoće i snježne padavine mogu se proširiti daleko prema jugu i zahvatiti cijeli istočni dio SAD-a.

La Ninja i polarni vrtlog

La Ninja takođe ima zimski uticaj koji seže i do viših slojeva atmosfere – sve do stratosfere.

Jedan od važnih zimskih faktora je polarni vrtlog. To je pojam koji opisuje zimsku cirkulaciju nad sjevernom (ili južnom) hemisferom, koja se proteže od površinskih slojeva sve do vrha stratosfere.

Istorijski gledano, La Ninja zime imaju oko 60–75% šanse za pojavu stratosferskog zagrijavanja (SSW), što znači kolaps polarnog vrtloga. To se događalo u prošlosti, pa i u posljednjim zimama.

Kao što se vidi, La Ninja faza ima veću vjerovatnoću za izazivanje kolapsa polarnog vrtloga. Takođe se obično javlja nešto kasnije u sezoni, što smo vidjeli i ove zime. Sveukupno, to znači da La Ninja pogoduje slabijem polarnom vrtlogu.

Slab polarni vrtlog stvara poremećen obrazac mlazne struje i snažan vremenski odgovor. Kao rezultat toga, teže zadržava hladan vazduh, koji sada lakše može da pobjegne iz polarnih područja prema SAD-u ili drugim područjima srednjih geografskih širina.

Dakle, ako želite hladniju i snježniju zimu, najbolja je opcija slab polarni vrtlog. U prirodi, slab polarni vrtlog zapravo znači raspadanje stratosferskog vrtloga, što rezultira izlijevanjem hladnog vazduha iz polarnih područja.

Obrazac La Ninje generalno je nešto povoljniji za slabiji polarni vrtlog. To znači da olakšava poremećaje zimskih vremenskih obrazaca, donoseći hladnije vrijeme i snježne padavine Sjedinjenim Državama i Evropi.

Izvor: Glas srpske