Ako vam neko ukrade putne isprave na ljetovanju, putni list za povratak u zemlju brže se može izvaditi ako kod sebe imate kopiju pasoša i dvije fotografije. Milan Vukosavljević iz Ministarstva spoljnih poslova kaže da uvijek preporučuju da se pasoš ne nosi na plažu, već kopija. Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta savjetuje da se, ako se boravi u apartmanskom smještaju, doplati za sef.
Prije polaska na ljetovanje, građani na sajtu Ministarstva spoljnih poslova mogu da se informišu kakva je zdravstvena i bezbjednosna situacija u zemlji u koju putuju, mogu li tamo da koriste platne kartice i koje, šta im je potrebno od dokumenata ako vode kućnog ljubimca.
Direktno na sajtu ambasada i konzulata trebalo bi da su istaknuti i telefoni za hitne situacije koje građani mogu da pozovu ako zapadnu u problem u inostranstvu, a postoje i dežurni telefoni Ministarstva spoljnih poslova.
Građani se javljaju zbog saobraćajnih nezgoda, zdravstvenih problema, hapšenja, kada se nađu u ljetovalištu pogođenom poplavama ili požarima, a najčešće traže pomoć kada su im ukradeni dokumenta i novac.
Putni list za povratak u zemlju brže se može izvaditi ako kod sebe imate kopiju pasoša i dvije fotografije.
Milan Vukosavljević izjavio je za RTS da uvijek preporučuju da se pasoš ne nosi na plažu, te da treba da napravimo kopiju koju nosimo sa sobom ili da imamo sliku pasoša i lične karte u telefonu.
“Prva stvar koju treba da uradite je da se obratiti lokalnoj policiji, kako bi dobili policijski zapisnik o gubitku dokumenta, a zatim da se obratite diplomatsko-konzularnom predstavništvu, ambasadi ili konzulatu koji je najbliži”, kaže Vukosavljević.Prema njegovim riječima, putni list se dobija odmah ako imate policijski zapisnik, dvije fotografije formata za pasoš i dokument za identifikaciju, poput lične karta ili njene kopije ili pasoša.
“Ako je sve izgubljeno ili ukradeno, uvijek se može provjeriti identitet preko MUP-a”, naveo je Vukosavljević.
Aleksandar Seničić iz Jute savjetuje građane koji putuju preko turističkih agencija i smješteni su u apartmanima, gdje najčešće i dolazi do krađa dokumenata i ostalih vrijednosti, da treba da doplate za sefove.
“U depozit boksove, odnosno sefove, mogu da ostave pasoš, ključeve automobila i ostatak novca koji im ne treba svaki dan”, poručuje Seničić.S druge strane, kako je naveo, kada dođe do tako neprijatne situacije, imaju svu podršku predstavnika turističke agencije koji je, po pravilu od momenta kada dođe na tu destinaciju, u kontaktu sa diplomatsko-konzularnim predstavništvom.