Kako se Bijeljina može grijati, a da se Bijeljinci ne truju sumporom?

13.04.2023. - Aktuelno

Bijeljina posjeduje toplu vodu, kao prirodni resurs, još uvijek neiskorišten na pravi način. Na bušotini u Dvorovima njena temperatura iznosi od 72 do 74 stepena Celzijusovih, a grad raspolaže i bušotinom “Krušik” gdje  temperatura vode  dostiže i do 130 stepeni Celzijusovih, kaže direktor bijeljinske “Gradske toplane” Rade Hadži Stević, naglašavajući da je profesorima beogradskog Rudarsko – geološkog fakulteta nedavno predočena kompletna dokumentacija o geotermalnim bušotinama na području grada. 

“Beogradski profesori su svojim znanjem pomogli  da prekodrinska opština Bogatić  iskoristi svoju toplu vodu za zagrijavanje više objekata u tom gradu. Vjerujem da ćemo uskoro potpisati Sporazum o poslovno – tehničkoj saradnjii sa Beogradskim fakultetom, kako bi se geotermalna energija iskoristila za zagrijavanje Bijeljine. Bio bi to kapitalni projekat za grad, ali bi i benefiti bili ogromni na duže vremenske staze. To je energija koja je lokalno dostupna i ne zavisi od bilo kakvih svjetskih potresa”, kaže Rade Hadži Stević. 

Izgrađena gasna mreža, a gas još ne stiže

 Bijeljina ima izgrađenu i sekundarnu gasnu mrežu, ukupne dužine oko 300 kilometara. Izgrađen je i magistralni gasovod od Bijeljine do Šepka, međutim, građani još uvijek nisu u prilici da svoje stanove i kuće zagrijavaju na gas. Obećavano im je to unazad sedam do osam godina, ali je sve ostalo na praznim obećanjima.  

5.000 tona uglja izgori za sezonu

 Za dva dana, međutim, okončaće se još jedna grejna sezona u bijeljinskoj Gradskoj toplani.  Tokom samo jedne sezone u pećima toplane izgori od 4.000  do 5.000 tona uglja, zavisno od toga koliko je zima blaga ili oštra.

Direktor “Gradske toplane” svjestan je težine problema i neophodnosti prelaska na ekološki prihvatljiviji energent koji bi zamijenio ugljevički ugalj, poznat po velikoj koncentraciji sumpora.

Male kotlovnice – veliki zagađivači

“To je jedan od kapitalnih infrastrukturnih projekata za koji treba izdvojiti ogromna sredstva. Ipak, zdravlje ljudi mora biti na prvom mjestu. Gradska toplovodna mreža je ograničenog kapaciteta, za oko hiljadu korisnika, tako da  je u međuvremenu u užem gradskom jezgru instaliran veliki broj manjih kotlovnica u stambenim zgradama i u ustanovama, odnosno gradskim institucijama.

To su veliki zagađivači vazduha, jer emituju velike količine ugljenmonoksida i prašine. Predviđeno je da se u ovoj godini  na gradsku toplovodnu mrežu priključi  zgrada pravosuđa, Centar za kulturu, zgrada Poreske uprave RS, Muzička škola i Pošta. Grad je vlasnik toplovodne mreže, te će Gradska uprava finansirati njeno proširenje novcem iz gradskog budžeta”, kaže Hadži Stević, ističući da za tu investiciju u ovoj godini treba izdvojiti nekoliko stotina hiljada KM.

Bijeljina.com