Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske Nedeljko Jović izjavio je da je budžet Fonda od 181,8 miliona maraka značajno uvećan u odnosu na prošlogodišnjih 172,6 miliona maraka i omogućava nastavak redovne i pravovremene isplate svih devet prava iz dječije zaštite u Srpskoj.
“Dijapazon i brojnost prava dječije zaštite se posljednjih godina konstantno povećava, što je za Fond izazov u smislu realizacije poslovanja, ali svakako i motivacija kako bi korisnicima obezbijedili što veći i broj i kvalitet prava i usluga iz oblasti dječije zaštite”, rekao je Jović.
On je istakao da se, zahvaljujući razumijevanju i podršci Vlade Republike Srpske i resornog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, redovno isplaćuje dječiji dodatak za između 17.000 i 18.000 djece i za ovu namjenu Fond godišnje izdvaja u prosjeku 32 miliona maraka.
“Dječiji dodatak je 117 KM za prvo, drugo i četvrto dijete, za treće dijete 169 KM, a za djecu sa poteškoćama 208 KM”, naveo je Jović.
Prema njegovim riječima, Fond štiti zaposlene porodilje u Republici Srpskoj stoodstotno i redovno vršeći refundaciju bruto plate poslodavcima i sredstva za ovu namjenu se konstantno uvećavaju.
Ove godine planirano je 98 miliona KM za refundaciju plata porodiljama, što je najveća stavka u budžetu Fonda.
“Razlog za to je rast broja korisnika, što je i bio cilj, da se žene ne otpuštaju zbog porodiljskog, kao i konstantan porast plata”, dodao je Jović.
On kaže da se redovno isplaćuje materinski dodatak, koji je u Republici Srpskoj uveden 2018. godine za svaku nezaposlenu porodilju, za što se godišnje izdvaja oko 20 miliona maraka.
“Povećanje budžeta Javnog fonda za dječiju zaštitu daje sigurnost našim korisnicima i omogućava da možemo razmišljati o daljem unapređenju sistema dječije zaštite u Srpskoj”, zaključio je Jović.
Direktor Fonda dječije zaštite rekao je da je najljepši vid direktne podrške djeci u Republici Srpskoj projekat “Socijalizacija djece” koji omogućava da više od 2.000 njih svake godine besplatno ljetuje na crnogorskom primorju, mnoga djeca tako prvi put vide more i dožive ga kroz ljepotu druženja.
“Ciljevi i beneficije projekta su socijalizacija i integracija djece sa smetnjama u razvoju, kao i podsticanje ukupnog razvoja djeteta, uz učenje novih vještina, plivanja, takmičenja, stvaralaštva, što je važan aspekt ovog projekta”, ocijenio je Jović.
Prema njegovim riječima, Javni fond za dječiju zaštitu već 22 godine uspješno realizuje projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske” i njime je do sada obuhvaćeno više od 32.000 djece iz svih gradova i opština Srpske.
Jović je naveo da Fond tradicionalno učestvuje u realizaciji manifestacije “Dječija nedjelja”, obezbjeđujući novčanu podršku ugroženim kategorijama društva, sa naglaskom na novčanu pomoć za novorođene trojke i četvorke.
Fond učestvuje i u obilježavanju Međunarodnog dana djeteta kroz isplatu jednokratnih novčanih pomoći za sve novorođene blizance iz porodica korisnika prava na dječiji dodatak u Republici Srpskoj.
“U prošloj godini Fond je obezbijedio naknadu za sufinansiranje boravka u predškolskim ustanovama djece bez roditeljskog staranja i djece sa smetnjama u razvoju uzrasta od šest mjeseci do polaska u osnovnu školu”, naveo je Jović.
Prema podacima Fonda za dječiju zaštitu, porodice sa najviše djece u Republici Srpskoj žive u Bijeljini i Derventi i imaju po trinaestoro djece, a po jedna porodica u Višegradu i Bijeljini ima dvanaestoro djece.
Na osnovu podnesenih zahtjeva za ostvarivanje prava na pomoć za opremu novorođenčeta, Jović je naveo da ih je za prošlu godini najviše bilo u Banjaluci – 1.712, Bijeljini 768, Prijedoru 446, Doboju 375, Gradišci 363.
U opštinama Istočni Drvar i Istočni Mostar nije predat nijedan zahtjev za ostvarivanje prava na pomoć za opremu novorođenčeta.
Izvor: Agencije