Još uvijek traje štrajk u RiTE Ugljevik

07.12.2022. - Aktuelno

Već deset dana traje štrajk u Rudniku i Termoelektrani “Ugljevik”. U skladu sa odlukom Sindikalne organizacije RiTE “Ugljevik” obezbijeđen je minimum procesa rada koji obezbjeđuje sigurnost ljudi i imovine.

 Sindikalni odbor RiTE “Ugljevik”, na čelu sa predsjednikom Bobanom Benovićem, od Mješovitog holdinga Elektroprivreda RS – Matično preduzeće Trebinje očekuje da se ispune tri postavljena uslova nakon čega bi štrajk bio obustavljen, saznali smo u Sindikalnoj organizaciji RiTE “Ugljevik”.

Sindikalna organizacija RiTE “Ugljevik” traži da se hitno izvrši povećanje cijene rada sa 150 na 170 KM, shodno članu 75 Kolektivnog ugovora. Sindikalci su postavili i zahtjev da se hitno uđe u pregovore oko izmjene člana 64 i 67 Kolektivnog ugovora, na način da se stvore uslovi za povećanje plate radnicima od najmanje 15 odsto, te da u tim pregovorima obavezno učestvuje i Sindikalna organizacija RiTE “Ugljevik”.

 

Sindikalna organizacija od Matičnog preduzeća u Trebinju zahtijeva da se usvoji ugovor o međusobnim  ekonomskim odnosima, te da se definišu cijene električne energije i ostali elementi koji će obezbijediti investicije u rudarsku opremu na Rudniku i u Termoelektranu, sve kako bi se obezbijedio opstanak Zavisnog preduzeća RiTE “Ugljevik”.

Pregovori o postavljenim uslovima još uvijek traju. Što se javnosti tiče, ona očekuje i odgovor na jedno praktično, ali, izgleda, suštinsko pitanje – po kom to ekonomskom osnovu i rezone Rudnik i Termoelektrana “Ugljevik” godinama već funkcionišu kao socijalno preduzeće, zapošljavajući u vrijeme predizbornih kampanja na stotine novih radnika, te tako sa prekobrojnim radnicima nose neslavan rekord u Evropi i svijetu, kada je u pitanju broj zaposlenih i optimalan, ekonomski održiv, proizvodni kapacitet jednog ovakvog  rudarsko, elektro – energetskog preduzeća. Rukovodioci, bivši i sadašnji, na Rudniku i TE “Ugljevik” svojevremeno su se posjetom jednom rudniku i termoelektrani u poljskoj, identičnog kapaciteta,  uvjerili da ono što u Ugljeviku radi 2.000 radnika, u poljskom preduzeću obavlja 600 radnika. Komentar svemu ovome, očigledno je, nije ni potreban.

Bijeljina.com