Ide proljeće, počinje sređivanje šupa, podruma, tavanskih prostora, gdje se glodari legu i obitavaju, a nedavno su glodari snimljeni i u vitrini jednog velikog tržnog lanca u Banjaluci. Vrijeme kad opreza ne treba manjkati jer zaraza mišjom groznicom, iako se o njoj ne priča mnogo, može ostaviti posljedice za cijeli život, a nerijetko rezultovati i- smrću.
U narodu poznata “mišja groznica” ili Hemoragična groznica sa bubrežnim sindromom (HGBS) je akutna zaraza od koje obolijevaju mišoliki glodari sa kojih se u određenim prilikama virus može prenijeti na čovjeka. Kako je u protekloj sedmici dosta aktuelna bila higijena, ili bolje rečeno nehigijena u objektima koji distribuiraju namirnice, odlučili smo da istražimo šta kažu statistike o ovoj opakoj virusnoj infekciji koju prenose glodari, a od koje umre svaki deseti pacijent.
Kako navode stručnjaci, bolest uzrokuju Hantaan virusi, koji prirodno kruže i održavaju se među šumskim glodarima.
Iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske potvrdili su da je sezona javljanja ove bolesti je uglavnom proljeće i rano ljeto, a na brojnost glodara mogu uticati različiti ekološki činioci, prehrambeni, te klimatski.
“Čovjek se zarazi udisanjem aerosola inficiranog njihovim izlučevinama (poput mokraće, sline ili fecesa), pa je bolest zbog toga i dobila narodni naziv “mišja groznica”. Bolest je kod nas stalno prisutna sa različitom učestalošću od godine do godine. Većinom se radi o sporadičnim slučajevima, a rjeđe u vidu epidemija. Epidemije se javljaju u godinama kada je znatno povećana populacija glodara (“mišija godina”)”, rekli su za naš portal u Institutu za javno zdravstvo RS.
Takođe, i u Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, kazali su da do češćeg rizika obolijevanja obično dolazi u godinama velike brojnosti navedenih glodavaca nakon prethodno blage zime.
“Bitno je naglasiti da se infekcija ne prenosi među ljudima. Do širenja među glodarima i posljedične zaraze čovjeka dolazi bez posredovanja vektora, ponajviše udisanjem kontaminiranog aerosola, a rjeđe konzumacijom zaražene vode i hrane”, kazala je načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC Republike Srpske prof. dr Antonija Verhaz.
Dodala je da su pod najvećim rizikom izletnici, poljoprivrednici, lovci, osobe koje profesionalno ili iz drugih razloga borave u šumskim predjelima, te vojnici.
Zaraza hantavirusom se utvrđuje na temelju seroloških analiza u Zavodu za mikrobiologiju UKC Republike Srpske i PCR testovima.
“Rezervoar zaraze predstavljaju divlji mišoliki glodavci kod kojih virusi ne dovode do pojave simptoma, a svaki tip virusa u pravilu prenosi određena vrsta glodara. Hemoragična groznica s renalnim sindromom započinje kao bolest slična gripi, a može napredovati do šoka, krvarenja i otkazivanjem bubrega. Dijagnoza se postavlja serološkim pretragama i pomoću PCR testa”, istakla je prof. dr Verhaz.
Prof. dr Verhaz ističe da inkubacija traje oko dvije nedelje, te da ukupna smrtnost iznosi 6% do 15%, od čega se gotovo svi smrtni slučajevi događaju kod težih oblika bolesti.
“U blagim oblicima infekcija je često bez simptoma. Kad se simptomi pojave, početak je iznenadan, s visokom temperaturom, glavoboljom, krstoboljom i bolovima u trbuhu. Subkonjunktivalna krvarenja, petehije na nepcu i petehijalni osip na trupu se mogu pojaviti trećeg ili četvrtog dana. U 90% slučajeva se pojavljuje difuzno crvenilo lica nalik na opekotine od sunca uz dermografizam”, kaže ona.
Oporavak do 6 mjeseci, ponekad dovede i do hemodijalize
Kako je je navela, kod pacijenata se razvija poliurija i za nekoliko se nedelja se oporavljaju.
“Može se razviti proteinurija, hematurija i piurija. U slučaju sumnje, treba odrediti KKS, elektrolite, testove bubrežne funkcije, testove koagulacije i pretragu mokraće. Tokom diuretskog razdoblja može doći do smrti uslijed gubitka tečnosti, poremećaja elektrolita i sekundarnih infekcija. Oporavak obično traje od 3 do 6 nedelja, ali može trajati i do 6 mjeseci. Ponekad je potrebna i hemodijaliza”, zaključila je prof. dr Verhaz.
Da je zbog mišje groznice mogao da ostane i bez bubrega priča nam Darko P. koji je uspio da se izbori sa ovom zarazom, ali poslije nje, nije, kako sam kaže- više isti čovjek.
“To su abnormalni bolovi u glavi, prije svega očiju i visoka temperatura. Mislio sam da je u pitanju nekakav umor, dok nisam “zaglavio” na UKC i ostao u bolnici sedam dana. Doktor mi je rekao da sam zakasnio koji sat, imao bi strašne posljedice, ostao bih bez bubrege. Međutim, ja sam uz pomoć silnih terapija uspio da se izvučem, a da ne ostanu neke teške posljedice. Ali može se reći da poslije te zaraze, ja više nisam isti čovjek, umaram se više, izgubio sam pola snage, tj. izdržljivosti”, kazao je Darko.
Takođe, iz UKC su potvrdili da u Klinici za infektivne bolesti UKC Republike Srpske nije bilo smrtnih slučajeva zaraženih pacijenata hantavirusom, ali da podatke o broju zaraženih u toku 2022. godine ima Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.
U Institutu su nam kazali da su u Republici Srpskoj u 2022. godini prijavljene tri zaražene osobe, sve sa prebivalištem u Banjaluci, te takođe potvrdili da nije bilo smrtnih slučajeva.
Dodali su da Institutu nisu prijavljeni slučajevi zaraze hantavirusom u ovoj godini.
Banjaluka.com