Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj imaju dovoljno antiviperinum seruma protiv zmijskog otrova, rečeno je u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.
Drobac je navela da se antiviperinum serum distribuiše zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj u skladu sa potrebama i potrošnjom.
Vanredni profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci Goran Šukalo rekao je da na prostoru Republike Srpske živi 13 vrsta zmija, među kojima su tri otrovnice – poskok, šarka i planinski šargan.
Šukalo je naveo da na prostoru Srpske zmije naseljavaju veoma raznovrsna staništa, tako da postoji i velika vjerovatnoća za susret u prirodi.
“U rijekama i jezerima, kao i u njihovoj neposrednoj blizini često možemo sresti bjeloušku i ribaricu”, rekao je Šukalo i dodao da su to su dvije domaće vrste vodenih zmija koje nikada ne ujedaju i potpuno su bezopasne, koje se mogu naći širom Republike Srpske.
Šukalo je naveo i da su česte vrste zmija na ovom prosotru i eskulapov smuk i smukulja ili lažna šarka, a koje se mogu naći u blizini naseljenih mjesta, dodavši da one, takođe, nisu otrovne.
“S druge strane, poskok je naša zmija otrovnica koja se može naći širom Republike Srpske. Najveći diverzitet zmija, na prostoru Republike Srpske, registrovan je za područje Trebinje (zabilježeno je 11 vrsta zmija)”, naveo je Šikalo.
On je istakao da zmije nikada ne napadaju čovjeka i da će zmija uvijek prvo pokušati da pobjegne ili da ostane neprimjećena.
“Ugrizi se dešavaju samo u situacijama kada čovjek slučajno nagazi na zmiju ili ukoliko je isprovocira”, naglasio je Šukalo.
On je dodao da su zmije veoma bitna karika u lancima ishrane i da regulišu brojnost glodara, koji su velike štetočine i prenosioci različitih bolesti.
“U našoj zemlji, zmije su aktivne od marta do oktobra, a najčešće se uočavaju tokom sezone parenja /april-juni/. U tom periodu najviše vremena provode van svojih skloništa, a neke vrste se okupljaju u veće grupe”, pojasnio je Šukalo.
On je istakao da strah prema zmijama, prije svega, proizilazi iz neznanja.
“Raznim pričama, od biblijskih preko mitoloških, ali i različitim narodnim vjerovanjima, zmije su satanizovane i predstavljene kao najstrašnije životinje. Stoga je neophodno da bolje upoznamo zmije koje žive u našoj okolini”, poručio je Šukalo.
Izvor: Agencije