Prevoznici u Republici Srpskoj upozoravaju da nemaju više ni jednu opciju nego da zbog sve većih cijena goriva obustave rad na 10 dana, jer niko od od nadležnih nije izrazio želju da razgovara sa njima o problemima sa kojima se suočavaju i koji su iz dana u dan sve veći.
Predsjednik Udruženja prevoznika Srpske Nikola Grbić kaže ukoliko tako bude do 4. jula, slijedi obustava rada u trajanju od deset dana.
“Parkiraćemo kamione i na taj način prekinuti dotok robe, kako bi nadležni shvatili koliko je situacija ozbiljna. Kada dođe do nestašice robe, da vidimo da li će naći razlog da sa nama razgovaraju ”, kaže Grbić.
On očekuje da će oni koji odlučuju ipak na vrijeme shvatiti da se prevoznici nalaze na izdisaju, ali i da su važna privredna karika.
Dodao je i da je prevoznicima prihvatljivo da se limitira cijena goriva, da se ukinu akcize na gorivo, ali i da se nađe način da se prevoznicima pomogne, jer su jedini koji od izbijanja pandemije virusa korona nisu dobili nikakvu pomoć ni od koga.
“Ne tražimo da se snizi cijena goriva na jednu KM. Ali, zar ne možemo razgovarati o tome da se cijena goriva smanji za pola KM, ili da se na svakih 1.000 litara potrošenog goriva, kao što je to u Sloveniji, prevoznicima vrati 70 evra? Sa tim bismo bili zadovolji, mogli bismo tako da održimo poslovanje do smirivanja situacije”, rekao je Grbić.
On je napomenuo da država na 100 KM usutog goriva na benzinskim pumpama uzima 48 KM, te da postoji mogućnost da se pomogne ovim privrednim subjektima, ali da nedostaje volje.
“Ne vidim razloga da se prevoznicima ne izađe u susret u ovako teškoj situaciji, te da se uvede mjera podrške, koja će trajati određen period, ne mora biti za stalno. Ali oni neće sa nama ni da razgovaraju, a kamoli da urade nešto po tom pitanju”, rekao je Grbić.
Svjestan je, kaže, da se odluke o cijeni goriva donose na nivou BiH, ali da apeluje i na institucije Republike Srpske da reaguju, jer su im jedini oslonac u kriznim situacijama.
On je upozorio da su prevoznici već u lošoj situaciji jer vozači zbog većih plata odlaze u inostranstvo da rade.
“U prevozničkom poslovanju ućešće goriva prije 10 godina bilo je 30 odsto, a danas se taj iznos kreće od 75 do 80 posto. To je već alarmantno stanje”, rekao je Grbić.
Banjaluka.com