Za šta terete Nešića, Dakića i ekipu?

26.12.2024. - Aktuelno

Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH i bivši direktor “Puteva Republike Srpske”, kao i aktuelni direktor tog javnog preduzeća Milan Dakić, te biznismen Mladen Lučić, vlasnik firme “Legend”, uhapšeni su, u akciji “Tunel 2”.

Osim njih trojice, uhapšeni su i Mirko Pandurević, generalni direktor “Romanijaputeva”, Srđan Mijatović, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove JP “Putevi RS”, te Cvijetin Milivojević i Mladen Čajić, takođe zaposleni u ovom javnom preduzeću.

Izvori “Nezavisnih novina” potvrdili su da ih terete za korupciju pri nabavkama koje su realizovali “Putevi Republike Srpske”.

“Riječ je o više ugovora sa firmama s kojima su “Putevi” realizovali nabavke, s tim što se u ovoj fazi istrage ne radi o nabavci soli iz Egipta 2017. godine, kako tvrde pojedini mediji. Trenutno je rano govoriti i o šteti koja je, kako se sumnja, prouzrokovana u konkretnim nabavkama”, ističu naši sagovornici.

Pune ruke posla imali su danas pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske, koji su pod dirigentskom palicom Tužilaštva BiH, a u saradnji sa policijskim upravama Banjaluka, Istočno Sarajevo i Bijeljina, izveli ovu akciju.

Pretresali su policajci stambene, ali i poslovne jedinice koje koriste uhapšeni, i to na području Banjaluke, Istočnog Sarajeva i Bijeljine. Satima su istražioci bili u prostorijama “Puteva Republike Srpske” u Banjaluci. Oko podneva iznijeli su inspektori veliku papirnu vreću, a po svemu sudeći riječ je o dokaznom materijalu, što je uobičajena praksa u ovakvim policijskim akcijama.

Istovremeno, prema dostupnim saznanjima, pretresena je i Nešićeva kuća u Tilavi pored Lukavice, kao i Lučićev stan. U međuvremenu, uhapšeni ministar bezbjednosti BiH sproveden je u prostorije Policijske uprave Istočno Sarajevo radi ispitivanja.

“Nastavljam da se borim za Republiku Srpsku”, rekao je pred novinarima Nešić.

Za razliku od Nešića, lisice na rukama je, dok je dovođen u policijske prostorije u Istočnom Sarajevu, imao Mladen Lučić, inače brat bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloša Lučića. Mladen Lučić je, inače, bio odbornik Nešićevog DNS-a u Skupštini opštine Istočna Ilidža.

Iz Tužilaštva BiH nisu saopštili mnogo detalja, osim krivičnih djela za koje terete uhapšene.

“Oni su osumnjičeni da su kao rukovodioci JP “Putevi Republike Srpske” i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem počinili udruživanje radi činjenja krivičnih djela, odnosno pranje novca, zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

U međuvremenu stigle su i prve političke reakcije… Tako je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao da je potpuno neprihvatljiv postupak koji je Tužilaštvo BiH pokrenulo protiv Nešića, te dodao da takav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije.

“Tužilaštvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom”, naveo je Dodik.

Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac najavio je da kadrovi iz Srpske u Savjetu ministara neće prisustvovati sjednicama zbog takvih enormnih pritisaka.

Košarac je ocijenio da je ovo “posljednji u nizu primjera beskrupuloznog i upornog iživljavanja Tužilaštva BiH nad Srpskom, s ciljem kreiranja haosa i destabilizacije, te diskreditacije srpskog kadra”.

Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da hapšenje Nešića po nalogu Tužilaštva BiH donosi osjećaj nesigurnosti i nespokoja za srpski narod u BiH. On je rekao da je pitanje zašto Tužilaštvo BiH baš sada aktivira nešto što se desilo prije pet, šest ili više godina.

Oglasili su se i iz DNS-a, odakle navode da Tužilaštvo BiH “nastavlja svoju praksu političkog progona Srba, ne na osnovu dokaza o stvarnim krivičnim djelima, već kao dio šire strategije gušenja političkog djelovanja Srba i obesmišljavanja prava Republike Srpske”.

Izvor: Nezavisne / Foto: BN