Građanima stižu veći računi za plin

10.10.2022. - Aktuelno

Od 1. oktobra pa do kraja 2022. godine gas u BiH biće skuplji gotovo 10 odsto.

Koliko će se to tačno odraziti na džepove građana, u ovom trenutku se, bar sa zvanične strane, još se ne zna, ali stručnjaci upozoravaju da bi mjesečni računi tokom zime mogli ići od 500 do 700 KM, zavisno od domaćinstva.

Ruski “Gazprom Export”, od koga BiH kupuje prirodni gas, ponudio je sarajevskom “Energoinvestu” novu cijenu do kraja ove godine, a koja će za 9,7 odsto biti viša u odnosu na treći kvartal. Ovo su za “Nezavisne novine” potvrdili iz “Energoinvesta” i podsjetili da se ugovor s ruskom kompanijom ažurira na tromjesečnom nivou.

“Ruski dobavljač ‘Gazprom Export’ je izvršio korekciju cijene prirodnog plina pozivajući se na promjene u kretanju cijena naftnih derivata u posljednjih devet mjeseci, ali i značajno povećanje vrijednosti američkog dolara (USD) u odnosu na vrijednost evra tj. konvertibilne marke”, rečeno je iz “Energoinvesta”.

Za novu cijenu koju je predložila ruska strana saglasnost bi trebalo da da Vlada FBiH, saopšteno je za “Nezavisne”.

Da li će i nova cijena značiti da će građani BiH do kraja godine dobijati veće račune za plin i koliko bi trebalo to da iznosi, iz “Energoinvesta” nisu odgovorili.

“‘Energoinvest’ se obratio Vladi FBiH za saglasnost za novu cijenu. S obzirom na prethodni dogovor dvije vlade, Vlade FBiH i Vlade KS, koji je podrazumijevao subvencioniranje razlike cijene u punom ili djelimičnom iznosu, ‘Energoinvest’ u ovom trenutku ne može saopštiti konačnu cijenu gasa prema potrošačima do donošenja odluke Vlade FBiH”, naveli su iz ove sarajevske kompanije, naglasivši da je za FBiH snabdijevanje plinom uredno u dogovorenim količinama i dinamikom koja im je potvrđena od strane “Gazprom Exporta”.

Ni iz “Sarajevogasa”, preduzeća koje pokriva snabdijevanje gasom građane na teritoriji nekoliko opština u Republici Srpskoj, a koje trenutno kupuje prirodni gas od “Energoinvesta”, nisu mogli odgovoriti koliko će iznosi na računima građana biti uvećani. Međutim, potvrdili su da će poskupljenja sigurno biti.

“Ta informacija koju ste rekli je nova. Nismo dobili nikakvo obavještenje od ‘Energoinvesta’. Moramo sačekati definitivnu formulu i koliko će oni od tog poskupljenja prebaciti na trošak naplate transporta, a koliko na samu cijenu, jer nama ističe i ugovor o transportu”, poručio je za “Nezavisne novine” Nedeljko Elek, direktor preduzeća “Sarajevogas”.

On je dodao da ovo preduzeće ima namjeru da već u decembru konačno potpiše trojni ugovor s “Energoinvestom” i “Gas-Resom”, koji podrazumijeva da ova kompanija već od naredne godine kupuje gas isključivo iz “Gas-Resa”.

“U decembru nam ističe ugovor koji imamo s ‘Energoinvestom’. Mi očekujemo da ćemo krajem tog mjeseca, pred početak grijne sezone, preći na snabdijevanje od ‘Gas-Resa’. Oni trenutno imaju 9-10 odsto nižu cijenu od ‘Energoinvesta’, što svakako nije zanemarivo”, naveo je Elek. Sa druge strane, nismo uspjeli saznati da li je Republika Srpska takođe dobila novu cijenu od “Gazproma”, te da li će i građani u Srpskoj dobiti nove iznose na računima.

Direktor ove kompanije Ljubo Glamočić nije odgovarao na naše pozive, a nije nam odgovoreno ni na pitanja koja smo uredno poslali.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, kaže za “Nezavisne novine” da ova odluka apsolutno nije realna niti opravdana.

“Da li je ovo realno zna samo ‘Energoinvest’, ali po mom mišljenju ne da nije realna, već tu ima prostora i za nižu cijenu gasa. I tu nema nikakve dileme”, naglašava Bečarević.

On ističe da nadležni u ovom slučaju pristaju na, kako kaže, igru koju igra “Energoinvest” prelaskom na “Turski tok” i da sve potpuno nedvosmisleno vodi poskupljenju gasa i za građane.

“Evo ja sad kažem, pošto se oni prave da ne znaju da izračunaju, građani će plaćati oko 1,35 po kubiku umjesto dosadašnjih 1,26 KM. To znači da će za jednu turu u zimskom periodu, a to su oni najgori mjeseci (decembar, januar, februar i mart), građani prosječan stan od 80-90 kvadrata plaćati negdje oko 500-700 KM samo za jedan mjesec prirodnog gasa. Ovo je istorijska cijena i nezabilježena dosad”, upozorava Bečarević i podsjeća da su nadležni obećavali da će prelazak na “Turski tok” omogućiti manje računa.

“Kazali su da će plin biti jeftiniji 25 odsto, a dobili smo 110 odsto veću cijenu kako smo prešli na ‘Turski tok'”, kazao je Bečarević.

Edin Berberović, profesor na Politehničkom fakultetu u Zenici, ističe da je ova odluka, nažalost, potpuno očekivana.

“Ovo je očekivano, jer je ovo očigledan odgovor Rusije na sve ovo što se dešava. I to će biti i drugima, ne samo nama”, kratko je naveo Berberović.

Izvor: Nezavisne/ Radoš Krstojević