Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) sutra bi na posebnoj sjednici NSRS trebalo da razmatraju Informaciju o stanju u javnim preduzećima Srpske na prijedlog narodnih poslanika.
Stanje u javnim preduzećima u Republici Srpskoj nije više zabrinjavajuće ili nezadovoljavajuće, nego je alarmantno i šokantno, jer se bilježe milionski gubici, šteta za narod, društvo i Republiku Srpsku je ogromna na dnevnom nivou, što je glavni razlog za pokretanje inicijative za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine sa ovom temom navodi se u Informaciji.
Dodaje se da se u javnosti svakodnevno mogu vidjeti i čuti primjeri kršenja osnovnih principa poslovanja javnih preduzeća, a čak su se i najviši državni funkcioneri, koji su godinama na važnim funkcijama u Srpskoj oglašavali o neefikasnosti, korupciji i drugim problemima u ovom sektoru.
– Uprkos njihovim izjavama, mora se konstatovati da su upravo najviši funkcioneri vlasti u Republici Srpskoj ujedno i najodgovorniji za stanje u javnim preduzećima, za očigledne kriminalne aktivnosti koje se tamo događaju, kao i za brojne propuste, nekompetentnosti i zloupotrebe odgovornih u javnom sektoru – stoji u Informaciji.
Istaknuto je da iako je premijer Radovan Višković najavio još 2021. godine početak rada jedinice za kontrolu rada javnih preduzeća, ona još uvijek nije sačinila nijedan izvještaj, koji bi razmotrila Narodna skupština Republike Srpske, niti je ostvarila bilo kakav vidljiv efekat svog rada.
Poslanici opozicije u Informaciji su naveli više izjava premijera Viškovića o ovoj temi u kojima je naveo da su postojale su brojne zloupotrebe u radu najvećih javnih preduzeća, da se neće moći stranački aktivista “zaposliti u javnom preduzeću kako nekom direktoru padne na pamet“.
– U institucijama Republike Srpske i javnim preduzećima postoji značajan broj onih koji redovno primaju platu, a uopšte ne dolaze na posao. Neki od njih čak platu primaju na egzotičnim lokacijama, gdje se nalaze na odmoru – jedna je od citiranih izjava Viškovića.
Podsjetili su i na riječi Milorada Dodika, predsjednika RS i SNSD „da u Šumama Republike Srpske djeluje organizovana banda, koja pljačka narodno šumsko bogatstvo” i da traži od nadležnih institucija da se po tom pitanju provede sveobuhvatna akcija.
– Neefikasnost javnih preduzeća, višak zaposlenih i korupcija se često navode kao najveći problemi u radu javnih preduzeća. Direktno objašnjenje postojanja tih problema ogleda se u tome da je ova vlast ustanovila princip po kojem su javna preduzeća zapravo stranački plijen, rezultat koalicionih raspodjela i stvaranja određenih feudalnih zabrana, koji omogućavaju da se u njima pojedini funkcioneri i pojedine partije ponašaju potpuno samovoljno, ne uzimajući u obzir zakone, opšte dobro i interese Republike Srpske – stoji u Informaciji.
Naglašeno je da Srpska mora pronaći način kako da popravi rezultate javnih preduzeća i generalno stanje u javnom sektoru, te da je najbolji način da se razbije fama nekažnjivosti.
– Samo u 2024.godini Budžetom RS planirano je bilo da se ostvari prihod od dividendi javnih preduzeća u iznosu od 100 miliona KM, a ostvareno je svega 14,5 miliona KM – navodi se u Informaciji.
Podsjeća se da su mnoga javna preduzeća monopolisti, pa sve “cehove nestručnosti, korupcije i partiokratije plaćaju građani, kroz više cijene proizvoda i usluga, kao i kroz veće poreze”.
Kao veliki problem u radu javnih preduzeća naveden je njihov netransparentan rad i skrivanje većine najvažnijih podataka o njihovom djelovanju, posebno kad se govori o tenderima, javnim nabavkama, zapošljavanjima, investicijama i drugim osjetljivim pitanjima.
– Depolitizacija, profesionalizacija i stručnost krasiće rukovodstva u javnim preduzećima tek kad takva bude situacija i u Vladi Republike Srpske i u ministarstvima – navodi opozicija u Informaciji.
Dodaje se da je potrebna potpuna reforma javnih preduzeća, borba protiv korupcije, utvrđivanje jasne odgovornosti, kao i profesionalizacija upravljačkih struktura,
Osim toga potrebna je i depolitizacija javnih preduzeća, odnosno kako navode onemogućavanje da služe kao „bankomati“ za političare, veća otvorenost u radu, maksimalna transparentnost, kao i efikasnije upravljanje svim resursima.