Svakodnevno brojni građani u Republici Srpskoj mijenjaju lične podatke. Razlozi su mnogobrojni, a najčešće se mijenjaju prezime i prebivalište. Nakon promjene ličnih podataka prvo je potrebno promjenu prijaviti i promijeniti ličnu kartu, potom vozačku dozvolu, pasoš. Ipak, promjenu ličnih podataka potrebno je prijaviti i Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, gdje se prilaže nova lična karta i elektronska zdravstvena knjižica.
Naime, u slučaju promjene ličnih podataka, poput prezimena ili promjene adrese, prebivališta i slično, potrebno je da osigurano lice u nadležnim poslovnicama Fonda prijavi promjenu kako bi se izmijenili podaci u sistemu. Međutim, kako su na potvrdili u Fondu, nije potrebno da se donosi bilo kakva dokumentacija, budući da Fond ima uvid u podatke drugih institucija u skladu sa potpisanim sporazumima o razmjeni podataka.
“Jako je važno da građani obavijeste Fond o promjeni ličnih podataka, jer ta ažuriranja nisu automatska. Obavještenjem osiguranika, Fond provjerava promjene u drugim institucijama i ažurira podatke u svom sistemu. Pored toga, Fond, takođe, već godinama obnavlja Sporazuma o elektronskoj razmjeni podataka sa Ministarstvom uprave i lokalne samouprave kojim se omogućava Fondu da podatke o umrlim licima dobija elektronski u realnom vremenu”, pojasnili su za portal Banjaluka.com iz FZO RS.
Dakle, kako su naveli, institucije između sebe razmjenjuju podatke upravo kako bi građane rasteretili papirologijom, odnosno da ne moraju dodatno da vade potvrdu o mjestu prebivališta, promjeni prezimena i slično. Ipak, izuzetno je važno da osiguranici blagovremeno obavijeste Fond o svakoj promjeni ličnih podataka radi ažuriranja informacija u sistemu.
Kada je riječ o elektronskim zdravstvenim karticama, iz Fonda poručuju da je Pravilnikom o postupku utvrđivanja svojstva osiguranog lica, vođenju podataka u matičnoj evidenciji i izgledu, sadržaju i postupku izdavanja i upotrebe elektronske zdravstvene kartice (pravilnik dostupan na sajtu) precizirano da u slučaju da dođe do promjene ličnih podataka, osigurano lice je dužno da u roku od 15 dana promjenu prijavi nadležnoj poslovnici Fonda i da podnese zahtjev za izdavanje nove kartice.
“Dok ne bude izrađena kartica, osiguranom licu se izdaje potvrda o zdravstvenom osiguranju koju koristi dok ne dobije karticu. Takođe, ukoliko se kartica izgubi, ukrade ili ošteti osigurano lice to treba da prijavi nadležnoj poslovnici Fonda, kako bi se kartica poništila da bi se izbjegle eventualne zloupotrebe. U situacijama kada osigurano lice FZO RS ostvari pravo na zdravstveno osiguranje u drugoj zemlji, odnosno kod drugog nosioca osiguranja, zdravstvenu karticu treba da vrati Fondu”, kazali su iz FZO RS.
Takođe, dodali su da podaci u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu IZIS kao i u Poslovnim informacionom sistemu Fonda se redovno aužiriraju u skladu sa jasno definisanim protokolima o razmjeni podataka između institucija. To se odnosi i na zdravstvene ustanove koje u potpunosti koriste IZIS.
“One zdravstvene ustanove koje su zadržale svoje sisteme, a imaju obavezu da podatke prenose u IZIS su dužne takođe da redovno ažuriraju svoje podatke. To je isključivo njihova obaveza, poput UKC RS i nekih drugih zdravstvenih ustanova koje su zadržale svoj informacioni sistem”, zaključili su iz FZO RS.
Banjaluka.com