Najava raspisivanja konkursa zaboravljena?

04.02.2025. - Aktuelno

Na čelu pojedinih ustanova, preduzeća i javnih fondova nalaze se rukovodioci koji su u statusu vršioca dužnosti godinama, pojedini čak i blizu jednu deceniju, a najava nadležnih da će ta praksa otići u prošlost po svemu sudeći ostala je samo na tome.

Jedan od zaključaka s kraja marta 2020. godine, odnosno od kada je u Srpskoj proglašena pandemija virusa korona, bio je i da mandat lica koja je Vlada RS postavila za vršioce dužnosti traje do okončanja vanredne situacije, a koja je ukinuta polovinom maja 2023. godine. Od tada se malo šta uradilo kada je u pitanju izbor čelnika javnih ustanova, preduzeća, agencija, fondova… Iz Biroa za odnose s javnošću Vlade RS još u maju 2023. godine kazali su “Glasu” da su ukidanjem vanredne situacije u Srpskoj, koja je uvedena zbog pandemije virusa korona, van snage stavljeni svi zaključci Republičkog štaba za vanredne situacije, a, između ostalog, i onaj koji se odnosi na mandat lica koja su u statusu v.d. direktora.

“Ponovo se isključivo primjenjuju propisi koji su bili na snazi i prije stupanja na snagu odluke o proglašenju vanredne situacije”, naveli su tada u Vladinom Birou i obećali da će putem Agencije za državnu upravu intenzivirati primjenu propisa koji regulišu zapošljavanja i imenovanja lica koja su u nadležnosti Vlade.

Broj konkursa koji su u međuvremenu raspisani za izbor direktora javnih ustanova, preduzeća, fondova i agencija teško da se može izbrojati na prste jedne ruke. Tako je u proteklih godinu i po Agencija za državnu upravu RS raspisala konkurs za izbor direktora Republičke direkcije za obnovu i izgradnju, Zavoda za standardizaciju i metrologiju, Poreske uprave, Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, te Pedagoškog zavoda.

Pored tih javnih institucija, raspisan je i konkurs za direktora “Željeznica”, te “Aerodorma RS”, ali je izabrana direktorica Natalija Trivić podnijela ostavku na tu funkciju, tako da se i tamo u fotelji nalaze rukovodioci u statusu v.d. direktora. Nakon što je Trivićeva podnijela ostavku, za v.d. direktora “Aerodroma” prvo je imenovana Jelena Lekić, koja se u toj fotelji zadržala svega dva mjeseca, a naslijedila ju je Valentina Kecman, koja takođe u istom statusu upravlja ovim javnim preduzećem.

Isto je i u preduzeću “Autoputevi RS”, gdje je od kraja 2022. godine Nedeljko Ćorić v.d. direktora tog javnog preduzeća Srpske. I u “Šumama RS” godinama su čelnici u v.d. statusu, a posljednji koji je postavljen na tu funkciju je Boško Kaurin.

Isto je i u Agenciji za agrarna plaćanja, gdje je u posljednje vrijeme skoro nemoguće zapamtiti ko je v.d direktora jer se mijenjaju kao na traci, a prema podacima sa sajta te agencije, tu funkciju sada obavlja Dušan Marković.

I Civilna zaštita RS ima v.d direktora, odnosno tu funkciju od oktobra 2023. obavlja Boris Trninić, dok je u Institutu za javno zdravstvo istog statusa Bojan Đenić koji je v.d. direktora od polovine 2023. godine.

Kostadin Vasić, koji je ranije bio v.d direktora Instituta za javno zdravstvo, sada je na čelu Turističke organizacije RS i to u istom statusu kao što je bio i u pomenutom institutu.

Rekorder u v.d. statusu je prvi čovjek Fonda zdravstvenog osiguranja RS Dejan Kusturić kog je Vlada na tu funkciju postavila u novembru 2016. godine. Tada je na tu funkciju imenovan jer je dotadašnji direktor Fonda Darko Tomaš izabran za načelnika Prnjavora. U međuvremenu Prnjavor je postao i grad, odnosno Tomaš gradonačelnik, ali status Kusturića nije promijenjen, odnosno on već punih osam godina obavlja funkciju v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja.

I na čelu mnogih drugih javnih zdravstvenih ustanova širom Srpske nalaze se v.d. direktora, a iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS juče nismo dobili odgovor u kojim sve zdravstvenim ustanovama u Republici funkciju direktora obavljaju v.d direktora, te ko je najduže na toj poziciji.

Jedan od najnovijih v.d direktora je na čelu Investiciono-razvojne banke RS, a riječ je o Srđanu Jovanoviću koji je na tu funkciju postavljen nakon što je v.d. direktora Dražen Vrhovac podnio ostavku, prenosi Glas Srpske.

Gotovo je nemoguće prebrojati koliko v.d. direktora u Srpskoj rukovodi javnim ustanovama, preduzećima, agencijama, fondovima, zavodima, a nerijetko i iz jedne institucije prelaze u drugu, odnosno potpuno drugi sektor ili oblast.

Razlike

Vršilac dužnosti direktora Agencije za državnu službu RS Aleksandar Radeta još ranije je “Glasu” rekao da između v.d. direktora i direktora postoji razlika samo u mandatu, ali ne u odgovornosti.

“Vlada svaka tri mjeseca odlučuje da li će produžiti mandat vršiocima dužnosti direktora, dok onima koji su izabrani putem konkursa mandat traje četiri ili pet godina. Odgovornost i rad moraju biti isti”, rekao je Radeta i dodao da mandat v.d. direktora Vlada RS može produžiti i na mjesec, dva, ali to je najčešće period od tri mjeseca.

Izvor: Glassrpske