Kiša koja već danima pada u Republici Srpskoj i BiH i koja, prema prognozama meteorologa, neće stati ni narednih dana izazvala je poplave u brojnim gradovima i opštinama i prijeti da izazove katastrofu sličnu onoj iz 2014. godine.
U oktobru prošle godine, takođe, pojedine dijelove BiH pogodile su katastrofalne poplave a najteže je stradala Jablanica u kojoj je poginulo 19 ljudi. Ukupan broj smrtno stradalih u oktobarskim poplavama u BiH iznosio je 27, dok je pričinjena ogromna materijalna šteta.
Prije skoro 11 godina BiH je takođe bila pogođena sličnom nesrećom koja je u brojnim mjestima, posebno u slivu rijeka Save i Bosne, a koja su i ovih dana najteže pogođena, nanijela ogromnu štetu, odnosile ljudske živote i pokazala koliko je sistem odbrane od poplava u Republici Srpskoj i BiH porozan, te koliko su neophodna ulaganja kako bi se slična katastrofa spriječila.
Ovom prilikom, kao i ranije, ponovo vrijedi podsjetiti na upozorenja koja je prije 15 godina slao tadašnji ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Radivoje Bratić, kada je apelovao na hitnost ulaganja u sistem zaštite od poplava.
Bratić je, podsjećamo, upozoravao na to da je obnova sistema odbrane od poplava daleko najvažniji zadatak za Republiku Srpsku jer sjevernom dijelu Srpske, koji se nalazi u slivu Save, kako je upozoravao, prijeti opasnost od katastrofe nesagledivih razmjera.
– Duže od 30 godina nema nikakvih ulaganja u sistem odbrane od poplava i stalno ponavljam da je krajnje vrijeme da se nešto učini. I u vrijeme kada nisam bio ministar apelovao sam da se ovo pitanje konačno riješi, makar i podizanjem kredita – upozoravao je Bratić još u martu 2010. godine.
Tvrdio je da je potrebno oko 60 miliona evra da se sistem dovede u “dobro stanje”.
– Nijedna Vlada Republike Srpske nije raspolagala s dovoljno novca za realizaciju ovog projekta. Jedina mogućnost se otvorila putem odobravanja sredstava od strane Investiciono-razvojne banke RS – isticao je Bratić.
Međutim, prema njegovim riječima, iz IRB nikad nisu dobili saglasnost za finansiranje takvog projekta.
– Iz IRB nismo dobili saglasnost. Prvo smo tražili 15 miliona KM, a potom smo tu cifru smanjili na 9 miliona – tvrdio je Bratić, navodeći da ni za jednu od ponuda iz IRB nije dobijena saglasnost.
Četiri godine kasnije, Republiku Srpsku i BiH pogodile su katastrofalne poplave u kojima je, zvanično, stradalo 21 ljudi, dok su ogromne materijalne štete pretrpili brojni gradovi i opštine.
Među najteže stradalim bio je Doboj, zatim Šamac, Brod, Derventa, Modriča, Čelinac, Prijedor, Bijeljina, kao i banjalučka prigradska naselja. Tada su i u Federaciji BiH od poplava teško stradali brojni gradovi i opštine.