Prvo ovogodišnje zahlađenje ponukalo je mnoge Bijeljince na razmišljanje, kako će dočekati i ispratiti ovogodišnju grejnu sezonu.
Mnogi su još tokom jula i avgusta nabavili ogrevno drvo i ugalj po znatno većim cijenama nego što je to bio slučaj u prošloj godini. Što se ogrevnog drveta tiče, iscijepano drvo na skladištima se može trenutno dobiti po cijeni od 140 KM, dok ugalj košta od 170 do 190 KM po toni, zavisno od dobavljača. Ogrevno drvo, dakle, poskupjelo je od 40 do 50 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Rajko Jegdić kaže da se grije na pelet, te da je u avgustu pelet plaćao 520 KM po toni.
“U jednoj grejnoj sezoni, za kuću površine 120 m2, potrošim oko pet tona peleta. Na kući imam dobru izolaciju, stiropor desetku na fasadi, a izolovaću i tavan. Uglavnom, trošim od četiri do pet tona peleta. Uz pelet treba dodati i trošak za električnu energiju od 50 do 60 KM mjesečno. Od naredne godine ugradiću toplotnu pumpu. To će za mene predstavljati duplo jeftinije grijanje, u odnosu na pelet. Pumpa će me koštati oko 2.000 KM. Kompletna investicija iznosi oko 10.000 KM”, kaže Rajko Jegdić.
Gradiša Makismović kaže da u sezoni potroši od osam do deset metara kubnih ogrevnog drveta.
“Kada manje ložim, jer radim na pijaci, treba mi oko pet metara kubnih drveta. Zagrijavam samo jednu prostoriju. U prošloj godini plaćao sam iscijepano ogrevno drvo od 90 do 100 KM po metru kubnom. Sada je, kažu, 140 KM, a može biti i puno skuplje. Prvi put sam zakasnio da kupim na vrijeme ogrev za zimu”, kaže Gradiša.
U Gradskoj toplani kažu da će cijena grijanja ostati nepromijenjena u ovoj sezoni. Fizička lica plaćaju grijanje 2,75 KM po metru kvadratnom, pravna lica 5,89 KM po m2. Bijeljinska Gradska toplana za sezonu mora obezbijediti oko 4.400 tona uglja i za taj emergent moraće se izdvojiti oko 200.000 KM više u ovoj grejnoj sezoni zbog poskupljenja uglja.
Gradsko centralno grijanje koristi 1.000 potrošača koji žive, najvećim dijelom, u stanovima. Gradska toplana ukupno zagrijava oko 70.000 m2 stambenog i poslovnog prostora. U toku je rekonstrukcija mreže, ali u Gradskoj toplani kažu da će grejna sezona otpočeti na vrijeme, 15. oktobra i trajaće do 15. aprila naredne godine. Ukoliko bude neophodno, kotlovi će biti potpaljeni i ranije. Oni koji koriste gradsko
centralno grijanje kažu da im je ono trenutno najisplativije, čisitije i ekološki prihvatljivije u odnosu na grijanje na drvo i ugalj. Svi oni koji se griju uz pomoć električne energije nadaju se da električna energija neće poskupjeti i da će računi za struju biti, bar, na nivou prošlogodišnjih.
Bijeljina. com