Divljaju cijene ogreva

20.10.2022. - Aktuelno
Nabavka ogreva za zimu svake godine je veliko opterećenje za kućni budžet, a mnogi Banjalučani s prvim nagovještajem jeseni pripremaju se za predstojeće hladne dane. Ove godine cijene ogreva su skoro duplo više u odnosu na prošlogodišnje, pa kupci odlučuju da nabave manje količine.

Prema riječima trgovaca, kupci su najviše zainteresovani za bukovinu, a osim toga, traženi su i ugalj i pelet. Ove godine zbog rasta inflacije cijene svakodnevno skaču, a to se sve odražava i na kretanje cijena ogreva.

Prodavci peleta za “Glas Srpske” kazali su da su ove godine evidentne nestašice ovog ogreva. Osim viših cijena, problem je i to što peleta nema i što ne može da bude isporučen na vrijeme. Pojedini trgovci kažu da je pelet već sada duplo skuplji u odnosu na prošlu godinu.

– Aktuelna je zabrana izvoza peleta, a ukoliko bude ukinuta, cijene ovog ogreva će još skočiti. Trenutno se nabavna cijena peleta kreće od 700 KM. Očekujemo da će ići i do 1.000 KM ako zabrana bude ukinuta – kazao je ovaj trgovac koji nije želio da mu objavimo ime.

Dodao je da je interesovanje kupaca veliko, ali da naručuju manje količine u odnosu na prošlu godinu.

– To je i razumljivo jer je sve duplo skuplje. Smatram da bi se cijene peleta stabilizovale ukoliko bi došlo do trajne zabrane izvoza – kazao je ovaj prodavac.

Cijene uglja su takođe skočile u odnosu na prošlu godinu. Tako tona kamenog uglja za centralno grijanje košta oko 300 KM, a drvenog uglja za kamine i peći oko 200 KM. Prodavci uglja navode da je tona uglja od prošle godine u prosjeku skuplja za 100 KM.

– Prošle godine mogao sam isti ugalj nabaviti za manje od 150 KM, a on sada košta 200 KM. Ne samo da su cijene više nego je i teže nabaviti ugalj, ali se trudimo da kupcima isporučimo sve onom brzinom kojom smo to do sada radili – pojasnili su prodavci ovog ogreva.

Palete bukovog drveta mogu se nabaviti po 300 KM, a zainteresovanost kupaca za ovu vrstu ogreva je najveća. Mnogi se i dalje griju na drva, jer im se to i pored svih poskupljenja najviše isplati.

S obzirom na situaciju sa peletom i ugljem, koje je sve teže pronaći, veliki broj Banjalučana odlučuje se za grijanje na struju.

– U mojoj zgradi nekoliko komšija razmišlja o tome da pređe na grijanje na struju, a oni najekstremniji razmišljaju čak i da zazidaju dimnjak. Meni je ta odluka nerazumna, jer nikad se ne zna šta se može desiti – rekao je stanovnik Starčevice koji je želio da ostane anoniman.

Penzioneri

Najugroženija kategorija društva svakako su penzioneri, pogotovo oni sa najnižim penzijama. Mnogi od njih ove zime nabaviće manje količine ogreva. Jedan od njih je Dušan K. koji je kazao da će, umjesto 15, za zimu spremiti samo deset metara drva.

– Na kraju ću vjerovatno potrošiti i više nego što sam planirao, ali je takvo vrijeme došlo. Hladni dani stižu i moramo da se spremamo – rekao je ovaj penzioner.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske