Šta svaki četvrti dan ugasi po jedan život u Srpskoj?

24.01.2025. - Aktuelno

Nepažnja i bahata vožnja neodgovornih vozača ponovo su na putevima Srpske skrojile poraznu crnu statistiku, prema kojoj su lani u saobraćanim nesrećama izgubljena 94 života, a glavni krivci, tvrde stručnjaci, su prekomjerna brzina i alkohol, ali i upotreba mobilnih telefona tokom upravljanja vozilom.

U Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) RS kažu da je tokom 2024. godine evidentirano 10.807 saobraćajnih nesreća, što predstavlja rast od 1,8 odsto, s obzirom na to da je tokom 2023. godine evidentirano 10.620 nesreća.

Prosta računica pokazuje da je lani svaki dan širom Srpske bilo oko 30 nesreća sa težim ili lakšim posljedicama.

– Policijski službenici lani su evidentirali 90 saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, a stradalo je ukupno 94 ljudi, odnosno 15 manje u odnosu na 2023. godinu. Teže povrede zadobilo je 616 osoba, što je manje za 0,6 odsto u odnosu na godinu ranije. Pad od 7,9 odsto zabilježen je i kod lakših povreda koje je zadobilo 3.148 lica – rekli su u MUP-u RS i dodali da je u 8.173 saobraćajnih nesreća došlo do materijalne štete, što je neznatno povećanje za 0,2 odsto u odnosu na isti period 2023. godine.

U MUP-u RS navode da je najveći broj saobraćajnih nesreća, njih 5.114 ili 47,3 odsto evidentiran na području Policijske uprave Banjaluka.

– Na području koje pokriva ova policijska uprava u odnosu na 2023. godinu broj saobraćajki je povećan za 5,3 odsto, dok je broj smrtno stradalih na toj regiji manji za devet lica – naglasili su u MUP-u RS.

Direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS Mladen Petrović kaže za “Glas” da je brza vožnja i dalje glavni uzrok saobraćajnih nesreća, uz alkohol, koji visoko kotira na toj listi.

– Rekao bih da je uticaj mobilnih telefona takođe ogroman krivac. Vozači prelaze granice, ranije su razgovarali tokom voženje, a sada pišu i poruke, pregledaju objave na društvenim mrežama, čitaju vijesti po portalima i slično. Pojačaćemo kampanju kada je riječ o korišćenju telefona, naročito za mlade, jer ih oni najviše i koriste – rekao je Petrović.

On je istakao da je pozitivno što se broj poginulih u saobraćaju iz godine u godinu smanjuje, sa izuzetkom 2023. godine, kada je došlo do rasta.

– Samo zajedničkim radom svih institucija koje se bave pitanjem saobraćaja možemo postići bolje rezultate. Agencija je fokusirana na mlađu populaciju, držimo predavanja u školama, odnosno 90 odsto fokusa je na budućim vozačima, da kod njih razvijemo svijest o opasnostima. Takav vid prevencije je dugoročan proces, ali smatram da već daje rezultate. Agencija je osnovana 2011, sadašnje generacije mladih vozača su već slušale naša predavanja i smatram da je to jedan od razloga što dolazi do koliko-toliko bolje statistike – kazao je Petrović i dodao da treba proći dosta vremena da bi edukacija i prevencija postale dominantne u odnosu na represiju.

Postavljanje značajnog broja radara na putevima Srpske, uz pojačane policijske kontrole takođe je uticalo na rezultate.

– Kazne su nažalost za mentalitet naših građana najefikasnije. Više od 90 odsto vozača kada sjeda za volan razmišlja gdje je patrola, gdje je radar i da li će dobiti kaznu. Radari su tu da bi sačuvali živote, a ne da bi neko platio kaznu. To ljudi ne razumiju – smatra Petrović.

Pješaci

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova RS, u saobraćajnim nesrećama tokom prošle godine život je izgubilo i 15 pješaka.

– U tom periodu teško je povrijeđeno 85 pješaka, dok je lakše povrede u saobraćaju dobilo njih 225 – rekli su u MUP-u RS.

Izvor: Glas srpske