Redakcije portala Capital i Buka i televizija BN i N1 razmatraju kolektivnu tužbu protiv predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika zbog javnih napada i prijetnji koje im je uputio u subotu na pres konferenciji u Banjaluci.
Dodik je novinare pomenutih medijskih kuća nazvao, između ostalog, “stranim plaćenicima” i “neprijateljima srpskog roda”.
“Znamo da je u zadnjih 15 dana četiri miliona funti došlo iz Velike Britanije i da se umreženim aktivnostima protiv RS i njenog rukovodstva pravi atmosfera progona. Izvršioci radova su sarajevski mediji i portali pojačani sa ‘Bukom’, ‘Capitalom’, ‘BN televizijom’, koji se izdajnički odnose prema RS, a podanički odnose prema novcu koji dobijaju za te stvari”, naveo je on i dodao da od sarajevskih medija prednjači televizija N1.
Takođe, Dodik je isfrustriran pitanjem koje mu je postavio novinar televizije N1 da li ima konkretne dokaze za svoje tvrdnje nastavio sa uvredama koje su na kraju postale i lične.
„Pitajte vašeg direktora koliko je dobio, mi znamo da i ti primaš platu od toga, možda ti ne djeluješ tako, ali ovo nije više priča od 10 godina kada su mogli svašta da rade ovdje. Ruski maligni uticaj, pa ovdje se radi o američkom malignom uticaju”, rekao je Dodik, uz komentar da će novinara jednog dana biti sramota da hoda po RS.
Redakcije koje je Dodik etiketirao na pres konferenciji razmatraju kolektivnu tužbu.
“Odlučno odbacujemo sve optužbe koje je iznio predsjednik Republike Srpske, a za uvrede i napade razmatramo mogućnost kolektivne tužbe. Pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS da pokrene proceduru i fizički zaštiti naše redakcije i medijske radnike, te da se javno izjasni da li postoji zvanična naredba o praćenje naših novinara, odnosno da li smo predmet istrage s obzirom da je predsjednik RS rekao da nas prate”, istakle su četiri redakcije u zajedničkom saopštenju.
Kažu da izmišljanje miliona koje su stigli za rušenje RS nije vrijedno ni komentarisanja, jer predstavlja klasično skretanje pažnje sa stvarnih problema u zemlji o kojima će ove četiri redakcije, kao i do sada, nastaviti da profesionalno izvještavaju bez obzira na konstantne napade, uvrede, huškanje i stvaranje ambijenta u kojem je poželjno udariti novinara, što prema poslednjoj anketi, smatra ispravnim čak 74 odsto građana Republike Srpske.