Požar u Nacionalnom parku “Sutjeska” treba svima da bude za nauk svima da s ciljem čuvanja prirodnog bogatstva ne bi smjelo biti nikakvih mimoilaženja, rekao je direktor ovog parka Zoran Čančar i istakao da je ovaj biser prirode spasen velikom požrtvovanošću i odličnom sinhronizacijom pilota Helikopterskog servisa Republike Srpske, MUP-a Srbije i Oružanih snaga BiH, uz sadejstvo hrabrih vatrogasaca.
“Moramo se solidarisati da sačuvamo prirodno bogatstvo koje smo naslijedili, da ga ostavimo budućim generacijama. Mislim da tu ne treba da bude uopšte nekog mimoilaženja, mora da postoji kompromis. Nadam se da će ovo biti zadnji put da se dovedemo u ovakvu situaciju”, rekao je Čančar.
On je naveo da je situacija na požarišu veoma povoljna i da još samo na par mjesta tinja lagani dim bez velikog intenziteta i bez opasnosti da bi se mogao proširiti.
“Bez obzira što se malo zakasnilo, ipak se uspjelo blagovremeno reagovati”, rekao je Čančar.
Čančar je zahvalio i odao priznanje svim pilotima koji su učestvovali u gašenju požara, vatrogasnim jedincima na terenu, načelniku opštine Foča Milanu Vukadinoviću, koji je, kako je istakao, odmah reagovao i zatražio pomoć Helikopterskog servisa, te Republičkoj upravi Cicilne zaštite.
“Naravno, velika zahvalnost svim pilotima, prije svega Helikopterskog servisa Republike Srpske, MUP-a Srbije i Oružanih snaga BiH. Shvatili su ozbiljnost situacije i nadljudskim naporima uspjeli su na ovako velikim temperaturama da odrade veliki broj letova i da gase požar sa ogromnim količinama vode. Nije im samo to bio zadatak, dodatno su imali veliki požar u okolini Bileće i Gacka i uspjeli su da sinhronizovano sve odrade i ugase požar”, ističe Čančar.
Veliki doprinos gašenju požara dale su i vatrogasne jedinice, koje su morale uložiti ogromne napore da na strmom i stjenovitom terenu pristupe požarištu, a to su radnici Parka, pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice, Dobrovoljnog vatrogasnog društva i Civilne zaštite Foča, Spasilačkog kluba “Volf”, Vatrogasne jedinice Ilidža.
Nakon što su helikopteri odradili glavninu posla, gašenje pojedinih vatrenih džepova nastavili su radnici Parka i vatrogasci, koji su se juče popeli na vrh sa kojeg je krenulo širenje vatre.
“Bili su na samom vrhu, odakle su mogli sve dobro da vide, imali su različite primjere – potpuna zgarišta gdje je sve izgorjelo, zatim dosta ležećih stabala u koja se vatra uvukla, oni su to neutralisali. Očekujemo kišu ovih dana, a poslije toga biće još jedno detaljno pretresanje terena da se neutrališu svi džepovi sa potencijalnim pojavljivanjem požara”, pojašnjava Čančar.
Samoinicijativno u gašenju požara u Nacionalnom parku “Sutjeska” prethodnih dana učestvovali su i vatrogasci iz Ilidže, kojima je Čančar, takođe, izrazio zahvalnost.
Izvor: Agencije / Foto: Facebook / Nacionalni park Sutjeska