Burna rasprava o stanju u poljoprivredi

24.08.2022. - Aktuelno

Odbornici Skupštine grada Bijeljina raspravljali su danas više od dva i po sata o aktuelnoj situaciji u semberskoj poljoprivredi, usvojivši na kraju više zaključaka i mjera koje se odnose na saniranje stanja u poljoprivrednoj proizvodnji Semberije koje je nastupilo nakon nezapamćene suše. Pokrenuta je aktivnost na formiranju skupštinske komisije koja će utvrditi stanje na terenu i predložiti određene mjere za proglašenje elementarne nepogode – suše, da bi se nakon toga mogao uputiti zahtjev Vladi Republike Srpske i resornom ministarstvu za finansijsku pomoć.

Ostoja Šinik, u ime Ministartsva poljoprivrede, istakao je da je ovo ministarstvo u protekle četiri godine izdvojilo više sredstava za razvoj poljoprivrede nego što je to slučaj sa proteklih dvadeset i pet godina.

“Usmjeravali smo sredstva u kapitalne investicije, razvoj stočarstva i mljekarstva, izgradnju novih objekata u stočarstvu, podizanje novih zasada u voćarstvu,  ali i sredstva za nabavku opreme, interventnog otkupa, u sisteme za navodnjavanje. Samo za premije za mlijeko godišnje smo izdvajali 28 miliona KM. Od ukupno 360 miliona KM u protekle četiri godine, jedna trećina sredstava usmjerena je u Semberiju”, istakao je Šinik. 

Zlatan Lazarević, direktor Agrarnog fonda grada Bijeljina izjavio je da je suša najaktuelniji problem Semberije i poljoprivrede u Semberiji.

“ Na vrijeme sam upozorio koji je put i način da lokalna zajednica uputi zahtjev Vladi Republike Srpske za saniranje štete od suše. Poljoprivrednici bi u tom slučaju imali pomoć i od lokalne zajednice i od Vlade RS, koja je uvijek davala duplo više novca za pomoć. Skupština je danas pokrenula proceduru proglašenja elementarne nepogode i to je zakonom jasno propisano. Za sanaciju štete od suše treba šest do deset miliona KM, tako da bi tri miliona iz Kompenzacionog fonda, koliko je namijenjeno za razvoj seoske infrastrukture, za to bilo nedovoljno.

Pokušava se manipulisati javnim mnjenjem, jer  je riječ o sredstvima koja su ranije planirana i namjenski usmjeravana”, istakao je Lazarević.

Sreten Vučković, iz Odjeljenja za poljoprivredu, izjavio je da će komisija, koja je  formirana od strane gradonačelnika i Skupštine grada, sagledati stanje na terenu i predložiti konkretne mjere.

“Zakonska obaveza države i resornog ministarstva je razvoj poljoprivrede i obezbjeđenje podsticaja. Dobro je  i to što imamo Agrarni fond i što svake godine izdvajamo sredstva za razvoj poljoprivrede. Mi smo predlagali da se iz Kompenzacionog fonda izdvoje sredstva za ublažavanje posljedica suše, a na pragu je i jesenja sjetva. Tražimo da se ponovo uspostavi sistem robnih rezervi, jer interventni otkup ne daje rezultate. Akcize, smanjenje PDV-a na repromaterijal za poljoprivredu i nekontrolisan uvoz su rak – rana  poljoprivredne proizvodnje u Republici Srpskoj”, naglasio je Vučković.

Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice izjavio je da je suša izazvala katastrofalne posljedice u Semberiji, te da je prije mjesec i više dana trebalo donijeti odgovarajuće odluke o proglašenju suše kao elementarne nepogode.

“Ovih tri miliona KM, koliko je iz Kompenzacionog fonda izdvojeno za ruralni razvoj, biće utrošeno u predizbornu kampanju. Danas narod sve zna i sve vidi. Već sutra ću sazvati Upravni odbor  svih udruženja kako bismo donijeli odgovarajuće odluke. Mi tražimo da se tri miliona KM direktno rasporedi poljoprivrednicima, od toga dva miliona za saniranje posljedica suše, a milion KM za pripremu jesenje sjetve”, izjavio je Bakajlić.

Bijeljina.com