Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH potvrdio je imenovanje Borjane Krišto za predsjedavajuću Savjeta ministara.
Za Krištovu su glasala 23 poslanika, dok je 15 protiv.
Krištova se nakon rasprave osvrnula na opservacije koje su poslanici dali na ekspoze, ističući da je nastojala da iznese opservacije na političke stavove i smjernice koje su potpisane u sporazumu o formiranju vlasti.
“Kao prva među jednakim u Savjetu ministara ću učiniti sve da u izgradnji međusobnog povjerenja, dijaloga, kompromisa, rješenja, poštujući Ustav i ustavnu strukturu BiH, dogovaramo i radimo na dobrobit naroda i građana BiH”, rekla je Krištova.
Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Sanja Vulić je tokom rasprave izrazila zadovoljstvo što se prvi put u postdejtonskoj BiH poštuju svi rokovi za formiranje vlasti, posebno imajući u vidu da je Zoran Tegeltija duže od godine čekao da postane predsjedavajući Savjeta ministara.
“Ko god je imao priliku da sarađuje sa Krištovom zna da je riječ o odgovornoj i moćnoj ženi koja sagledava sve strane, trudi se da maksimalno bude pravična i ne pristupa površno bilo čemu. Sigurna sam da će biti jedna od moćnijih predsjedavajućih Savjeta ministara”, rekla je Vulićeva.
Ona je podsjetila da Krištova ne može sama donositi odluke i da uspješnost rada Savjeta ministara zavisi od kvaliteta njegovih članova, zbog čega je poželjela da joj predlagači ostalih članova omoguće da ima što bolji tim.
Predstavnici opozicije su tokom rasprave o ekspozeu iznijeli niz kritika i najavili da neće podržati njeno imenovanje.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović je ukazao da ni jednom riječju nisu pomenuti PDV i akcize, odnosno, prijeko potrebne mjere za privredu i građane BiH zbog čega je zatražio da ekspoze bude povučen i da se dopuni.
Poslanik DF-a Milan Dunović ukazao je na pitanje NATO integracija BiH, ističući da, za razliku od Krištove, on smatra da se u ovoj zemlji treba rukovoditi zakonima, a ne političkim konsenzusom.
Prema Dunovićevima riječima, u Zakonu o odbrani eksplicitno je navedeno da će se sprovoditi sve aktivnosti za put BiH u NATO, te da su zakon obavezni sprovoditi svi i da je to jedan od razloga zbog kojeg DF neće podržati Krištovu.
Poslanik SDA Šemsudin Mehmedović smatra da je opšti utisak da je eskpoze koji je danas predstavila Krišto sličan ranijim, naglašavajući da to ne predstavlja plan rada nego ličnu viziju kandidata šta će raditi u Savjetu ministara.
Mehmedović smatra da je ekspoze napisan tako da se generalno može što manje napadati i osporavati, ističući da će naredna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kada će biti imenovani članovi Savjeta ministara, biti ključna.
Mehmedović je ukazao da nije vidio namjeru donošenja zakona o energetskoj politici i gasu, te da mu se čini da se ne planira smanjivanje PDV-a na životne namirnice iako mnoge evropske zemlje idu na tu vrstu mjera.
Poslanik SDA je naveo da je demografsko pitanje, kao najvažnije u zemlji, pomenuto u ekspozeu, ali bez ikakvih mjera, kao što nisu pomenute mjere kada je riječ o oblasti sajber kriminala.
“Dobro je da će Krištova graditi ambijent koji će pomoći stvaranju sabilnosti i boljem životu građana BiH, a ne da je investitori zbog nestabilnosti zaobilaze”, rekao je Mehmedović, ističući da je pohvalna činjenica što je žena na čelu Savjeta ministara.
On je rekao da iz principjelnih razloga neće podržati Krištovu, ali joj je poželio uspjeh u radu jer se vidi da postoji parlamentarna većina koja će je podržati.
Poslanik SDP-a Saša Magazinović je izrazio zadovoljstvo što se vlast uspostavlja ranije nego što je prije bio slučaj.
On je naveo da će glasati potvrdno za odluku Predsjedništva BiH o imenovanju Krištove za predsjedavajuću Savjeta minsitara.
“Želio bih da stvorimo atmosferu okupljanja oko zajedničkog rada i uvažavanja. Probati staviti u prvi plan ono oko čega se slažemo, a kroz razgovor rješavati ono oko čega imamo različite političke stavove”, rekao je Magazinović.
Poslanik NES – Za nove generacije Zlatko Miletić je rekao da je imao utisak da se u BiH došlo do “crvene linije” i da je bilo pitanje ili krenuti naprijed ili nastaviti tavoriti.
“Bilo bi poželjno da zakone koje imamo spremljene stavimo u proceduru i EU pokažemo da imamo volju i cilj da ispunimo uslove”, rekao je Miletić, te pozvao da se definiše granica prema Hrvatskoj s obzirom na to da je ta zemlja u EU i ulazi u šengen zonu.
Miletić je naveo da će on i poslanik Jasmin Emrić u narednih 100 dana podržati Krištovu.
Poslanik HDZ-a BiH Predrag Kožul istakao je da ekspoze koji je predstavila Krištova sveobuhavatan dokument formiran na osnovu sporazuma koji je omogućio formiranje vlasti, vodeći računa o ustavnom okviru, što mu je dodatni kvalitet.
“Savjet ministara formiramo u dobroj atmosferi. Važno je da pitanje kadrovske politike i popune Savjeta ministara bude po modelu meritokratije, zbog čega nam ova unutrašnja dobra atmosfera i podrška naših međunarodnih prijatelja, i pored teških globalnih dešavanja, daje pravo na optimizam u pogledu funkcionisanja vlasti u godinama pred nama”, rekao je Kožul.
Potvrđivanjem imenovanja Krištove za predsjedavajuću Savjeta ministara okončana je prva hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Borjana Krišto rekla je predstavljajući ekspoze da su pred BiH brojne prilike koje se moraju iskoristiti, a jedna od njih je status kandidata za članstvo u EU i da je samo zajedno, stvarajući konstruktivnu atmosferu, moguće postići željene ciljeve.
Predstavljajući ekspoze u Predstavničkom doma Parlamentarne skupštine BiH Krišto je istakla da se još jednom pokazalo da je saradnja na zdravim temeljima između različitih predstavnika konstitutivnih naroda, vlasti na nivou BiH, entiteta, kantona i opština isplativa i moguća samo ako postoji opredjeljenje za to, u skladu s Ustavom BiH i bez namjere da bilo ko bude oštećen.
Ona je zahvalila strankama okupljenim oko koalicije HDZ, SDP i SNSD na ukazanom povjerenju, te podsjetila da je potpisan i dokument kojim su dogovoreni smjernice djelovanja izvršne vlasti u četverogodišenjem mandatu izvršne vlasti.
Krišto je izrazila uvjerenje da je brzina kojom su dogovorena načela rada samo jedan primjer kako vidi budućnost zemlje.
“Prepoznali smo mnoge od tih izazova, kao što su odlazak obrazovanih i mladih ljudi i njihovih porodica, globalna privredna i energetska kriza, pitanje standarda naših građana, reforma bezbjednosno-obavještajnog sistema, pravna sigurnost, ograničene ustavne reforme i izmjene izbornoga zakonodavstva”, navela je Krišto.
Ona je izrazila uvjerenje da je samo zajedno, stvarajući konstruktivnu, a ne destruktivnu atmosferu u društvu, moguće postići željene ciljeve.
“Pred nama su i brojne prilike koje moramo iskoristiti. Jedna od njih je i status kandidata za članstvo u EU, jer mjesto zemlje jest u evropskom civilizacijskom krugu”, naglasila je Krišto.
Komisija za pripremu izbora Savjeta ministara dala je preporuku Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH da potvrdi imenovanje Borjane Krišto za predsjedavajuću Savjeta ministara.
Krišto je imenovana prošle sedmice na vanrednoj sjednici Predsjedništva BiH za kandidata za predsjedavajućeg Savjeta ministara.
Evropske integracije su u vrhu devet prioriteta u programu rada budućeg Savjeta ministara, a naglasak će biti na većem korištenju fondova EU, navela je kandidat za predsjedavajuću Savjeta Borjana Krišto u ekspozeu koji je predočila na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
“U našem daljem radu nastojaćemo, u skladu sa našim kapacitetima, učiniti sve kako bi se put BiH ka EU ubrzao”, navela je Krišto u obraćanju poslanicima u Predstavničkom domu.
Konstatujući da ogromno ohrabrenje i iskorak na tom putu predstavlja odluka Evropskog savjeta da BiH odobri status kandidata, Krišto je rekla da se efekti te odluke očekuju na ekonomskom i planu konsolidacije društva u BiH.
Prema njenim riječima, odluka o statusu kandidata ne mijenja sadržaj reformi koje je BiH dužna da sprovede.
“Osim toga, status kandidata nas obavezuje na tješnju saradnju i veću efikasnost u svim područjima djelovanja, naročito u području vladavine prava i ljudskih prava, što, među ostalim, obuhvata i sprovođenje odluke Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda u institucijama”, istakla je Krišto.
Ona je poručila da se u svom radu namjerava oslanjati na rad institucija nadležnih za pitanja evropskih integracija, navodeći da važan okvir za djelovanje u tom smislu daje dogovoreni sistem koordinacije svih učesnika.
Prema njenim riječima, ispunjavanje uslova Evropske komisije neophodno je kako bi BiH u što prije otvorila pregovore o članstvu u EU.
“Politička odgovornost u procesu evropskih integracija nije samo na Savjetu ministara, nego i na ostalim nivoima vlasti u BiH”, napomenula je Krišto i najavila da će Savjet ministara pripremiti program ekonomskih reformi, kao jedan od osnovnih dokumenata u procesu pristupanja EU.
Jedno od poglavlja u programu rada budućeg Savjeta ministara Krišto je posvetila saradnji sa NATO-om i istakla da u vezi sa eventulanom integracijom u ovaj vojni savez mora postojati puni politički konsenzu u BiH.
“Svjesna sam činjenice da je BiH zemlja tri konstitutivna naroda Hrvata, Bošnjaka, Srba i svih ostalih građana koji u njoj žive, te kako u BiH o svakom političkom pitanju moramo imati puni politički konsenzus, a to se odnosi i na pitanja NATO integracija”, konstatovala je Krišto.
Ona je naglasila da će Savjet mministara, u okviru svojih nadležnosti, raditi na postizanju dogovora o zajedničkim spoljnopolitičkim stavovima BiH, što uključuje i sve aktivnosti i pitanja iz oblasti NATO integracija.
Izvor:Agencije/Foot:Bosnainfo