Viaduct nije imao da plati ni arbitražnu taksu, a sada smo im dužni 113 miliona KM

15.07.2025. - Aktuelno

Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PS BiH, istakao je da je afera “Viaduct” jedna od najvećih koje potresaju Republiku Srpsku i BiH, te da je nevjerovatno što aktuelna vlast uopšte pregovara da isplati dugovanje od 113 miliona KM, a ne želi da pojasni kako smo dozvolili da tog duga uopšte dođe.

“Poznato je da Viaduct skoro ništa nije uložio u koncesiju, da to traje nekih dvadesetak godina i ovdje je ključno pitanje ko je u ime Vlade RS donosio odluke, ko je zastupao Vladu RS, ko su bile advokatske kancelarije, finansijski i raznorazni savjetnici koji su se u ime SNSD-ove Vlade RS bavili ovom arbitražom? Kako i na osnovu kojih dokaza je Viaduct došao do tog ogromnog iznosa, koji pokušava sad da naplati, vjerovatno u dogovoru sa ministrom finansija BiH i generalnim sekretarom SNSD koji nam još nije dao odgovor na pitanje kako je bilo ponašanje njegove političke strukture”, naveo je Borenović, pa dodao:

“Sramotno i skandalozno je što ministar uopšte iskazuje spremnost da se plati tih 113 miliona KM ako se račun otvori recimo u Sloveniji ili nekoj drugoj zemlji. Znači spremni smo da platimo, a da ne utvrdimo uzroke zašto smo došli u takvu situaciju”.

On navodi da su tokom javnog saslušanja u Predstavničkom domu PS BiH saznali nevjerovatne činjenice, zbog kojih očekuje reakciju pravosudnih institucija u BiH.

“Na osnovu javnog saslušanja koje smo imali u PD BiH, Viaduct nije imao para da plati ni arbitražnu taksu koja je iznosila 150.000 ili 200.000 dolara, zamislite. A išli su na to da uzmu 113 miliona KM. Vijaduct je jedna nevjerovatna otimačina narodnog novca sa dnevnom kamatom od 18.000 KM. 113 miliona KM je iznos koji je dovoljan da se u BiH i Srpskoj napravi 10 ultramodernih škola, 30 multifunkcionalnih vrtića”, rekao je Borenović.

On je podsjetio da je arbitraža sa Viaductom u Vašingtonu otvorena 2017. godine, a tada je potpisan sporazum između Vlade RS koji je potpisala Željka Cvijanović, kao premijer, i Savjeta ministara BiH sa predsjedavajućim Denisom Zvizdićem, da će sve procese, pravne radnje, angažovanje advokata, eventualnu dobit ili gubitak snositi Vlada RS.

“Mi znamo sa ove strane Viaducta ko je bio uključen, nekoliko advokatskih kancelarija iz regiona i SAD. Pravobranilaštvo BiH je 2024. godine uputilo je 14 dopisa Vladi RS, 13 dopisa Savjetu ministara BiH, sve je izignorisano”, tvrdi Borenović.

Pita i kako to da je tokom javnog saslušanja rečeno da ne postoji račun na koji bi novac mogao da se uplati Viaductu, da bi samo nakon nekoliko dana, ministar Amidžić rekao da račun postoji i da je to na Kanalskim ostrvima.

Od pravosuđa BiH očekuje da se ispita da li je tačno da se datum prvog ročišta u Vašingtonu krio od Pravobranilaštva BiH.

“Tražimo od pravosuđa ove države da pokrene ozbiljnu istragu, da sasluša sve osobe, da se ne zaobiđe niko, jer nemoguće je da se ovaj slučaj dobije bez domaće podrške. Imali smo uvid u ostale materijale, čudno je da neko može dokazati da je uložio tolike novce, desetine miliona evra, u Banjaluku, u svoj projekat, a da to niko iz Vlade Srpske nije osporio. Za mene je to šokantno, da je neko nekako mogao u Vašingtonu dokazati da je uložio milione i da mu se treba platiti, a iz Vlade ćute na to”, ističe Borenović.

Pita i da li je tačno da je navodno bilo i odluka domaćih sudova u Banjaluci koji su presuđivali u korist Viaducta prije pokretanje same arbitraže.

“Da li ih je bilo i ko je to u ime pravosuđa donosio takve vrlo sporne odluke? Da li je tačno da su postojali određeni predmeti i istražne radnje ovdje u tužilaštvima Republike Srpske i da su naprasno zaustavljeni? Na saslušanju smo čuli da je Policija RS navodno ustanovila brojne fiktivne račune i papire od Viaducta. Zašto je ćuti, zašto se to nije procesuiralo? Navodno je donesena i odluka o nesprovođenju istrage po prijavi ministra pravde RS, što je isto tako čudno. Ima dovoljno materijala da iole ozbiljno i profesionalno tužilaštvo sve ispita i sasluša od te 2004. pa sve do sada”, kazao je Borenović.

O povratku Ćuluma u SIPA

Komentarišući povratak Darka Ćuluma u SIPA, naveo je da je očigledno da ulazimo u fazu u kojoj politika preuzima sve pravosudne i policijske strukture ove zemlje.

“On malo hoće malo neće da bude direktor. Došli smo do crvene linije”, rekao je Borenović.

Odlazak u Sud Dodika, Stevandića i Viškovića

Poslanik PDP-a rekao je da je odlazak u Sud BiH, Milorada Dodika, predsjednika Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika NS RS i Radovana Viškovića, premijera Republike dokaz da vladajuća struktura redovno krši Ustav i zakone iz NSRS.

“To su njima žetoni za trgovinu. Zakone gledaju jednokratno u smislu dnevne politike. Dobri su za nekoliko dana ili sedmica, pa nekad eto izdrže i nekoliko mjeseci. Njima to ništa ne znači nije im ništa sveto i oni se na jedan beskrupulozan način poigravaju sa pozicijom Republike Srpske, sa našim nadležnosnima i ustavnim principima”, naveo je Borenović.

Istakao je da ako bude hrabrosti pravosuđa, na ovom primjeru postoji i krivična odgovornost za nepoštovanje odluka NS RS.

“Ako bude bilo hrabrosti tu postoji krivična odgovornost, osim ako Dodik, Stevandić i Višković ne prihvataju odluke Ustavnog suda BiH, koji je navodno jedan dio tih zakona stavio van snage. To je čudno, da li je Dodik namjerno čekao da Ustavni sud BiH stavi van snage zakone polovinom juna, koji su oni slavodobitno najavljivali pa da onda uđe u te pregovore sa SIPA, OBA, sudom i tužilaštvom”, naglasio je Borenović.

O situaciji u SDS

Borenović je kazao da SDS ima određene unutarstranačke izazove i očekuje da ih riješi jer je jako važno da unutar opozicije bude stabilnost.

“Živimo u izbornom sistemu gdje nemamo drugi krug, kao Srbija i Hrvatska, zato želimo nove tehnologije. Svako ukrupnjavanje političke scene je dobro. Mi sa SDS imamo odličnu saradnju i želim da to prevaziđu što je prije moguće”, dodao je on.

Izvor: Nezavisne