Sve više slučajeva zloupotrebe narkotika i nasilja u porodici

13.03.2023. - Aktuelno

Vrijeme u kojem živimo, osim sve izraženijeg siromaštva i socijalnih razlika, u prvi plan izbacuje i negativne pošasti, kao što su korištenje i zloupotreba narkotika, nasilje u porodici i vršnjačko nasilje u školama. 

Prosvjetni radnici kažu da je i škola u međuvremenu svoju, prevashodno, obrazovnu funkciju, zamijenila vaspitnom funkcijom. Da se nešto „iza brda valja“, potvrđuje i sve više sudskih ročišta u bijeljinskim sudovima na kojima se sudi dilerima narkotika ili porodičnim partnerima optuženim za porodično nasilje.

Policijski službenici Policijske uprave Bijeljina evidentirali su u prošloj godini ukupno 127 slučajeva zloupotrebe opojnih droga, od čega 38 krivičnih djela i 88 prekršaja, navedeno je u informaciji koju će na narednoj sjednici razmotriti i odbornici Skupštine grada. 

Zbog izvršenja krivičnih djela – neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga, te omogućavanje uživanja opojnih droga, nadležnom tužilaštvu podneseno je 29 izvještaja protiv ukupno 49 osoba. U prošloj godini na području grada pronađeno je i oduzeto više kilograma različitih opojnih droga.

U pogledu preventivnog djelovanja u cilju sprečavanja i suzbijanja svih oblika zloupotrebe opojnih droga, policijski službenici Policijske uprave Bijeljina ostvarili su saradnju sa direktorima osnovnih i srednjih škola, psiholozima, kao i sa nastavnicima, u cilju obavještavanja učenika o štetnosti droge.

 S druge strane u bijeljinskom Centru za socijalni rad u prošloj godini, u Odjeljenju za porodično – pravnu zaštitu, evidentirano je 147 prijava nasilja u porodici. Centar je o takvim slučajevima odmah obavještavao policiju, izlazilo se na teren, obavljani su razgovori u službenim prostorijama, pružana je psihološka podrška žrtvama nasilja.

Prema informacijama koje će biti razmotrene i na narednoj sjednici Skupštine grada, najzastupljeniji oblik nasilja u porodici je partnersko nasilje. Posebna pažnja u takvim situacijama poklanja se maloljetnoj djeci, žrtvama ili svjedocima nasilja u porodici.

„Centar posreduje u besplatnom pristupu zdravstvenoj zaštiti, izdaje potvrdu uz koju žrtva ima pravo na besplatno ljekarsko uvjerenje. Ukoliko se utvrdi da je žrtva životno ugrožena i da njena sigurnost nije zagarantovana, obezbjeđuje se smještaj u prostor koji ona smatra potpuno sigurnim (rodbina, prijatelji), a ukoliko ne može da se smjesti u sredinu koju poznaje, obezbjeđuje se smještaj u sigurnoj kući. Upućivanje na besplatnu pravnu pomoć je novina na koju žrtve sada imaju pravo“,  navedeno je u izvještaju o sprovođenju Protokola o postupanju u slučajevima nasilja u porodici, o čemu će raspravljati i odbornici na Skupštini grada, zakazanoj za 23. mart.

Bijeljina.com