Sud ukinuo zabranu putovanja optuženom za prodavanje diploma u Banjaluci

23.07.2025. - Aktuelno

Sud BiH odobrio je da se suvlasniku Visoke škole za primijenjene i pravne nauke “Prometej” Banjaluka Draganu Iliću, optuženom za trgovinu diplomama u slučaju “Klaster”, odredi mjera jemstva u iznosu od gotovo 250.000 KM i ukine zabrana napuštanja boravišta i putovanja.

“Sud je 15. jula 2025. godine u predmetu Zoran Kalinić i drugi, donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog braniteljice optuženog Dragana Ilića kojem je određena mjera jemstva u vrijednosti od 245.700 KM i istovremeno ukinuta mjera zabrane napuštanja boravišta i zabrane putovanja“, navodi se u odgovoru suda Capitalu.

Inače, Ilić i njegova visoka škola “Prometej” optuženi su da su naštancali gomilu ekonomista omogućavajući im da polažu ispite mimo zakona i kontrole.

Prema optužnici, on je skupa sa profesorom Ljubišom Todorovićem omogućavao studentima da pismeno, kod kuće i bez nadzora profesora polažu ispite, a da odgovore dostavljaju poštom.

Pošto im to nije bilo dovoljno, studentima su prepravljali pogrešno prepisane odgovore, a saradnju su produbljivali i tako što su im dostavljali i gotove seminarske radove.

Ilić je, kao i Todorović, “pao” u velikoj akciji klaster u kojoj su uhapšeni rektori, profesori fakulteta i njihovi posrednici na području Banjaluke, Mostara i Brčkog, zbog trgovanja falsifikovanim diplomama.

Akcija je trajala godinu i po, a optužnica je podignuta u septembru prošle godine.

Optuženo je 21 fizičko i pravno lice, a Tužilaštvo BiH u ovom predmetu je skupilo preko 3.000 dokaza.

Svi oni su “poslovali” sa studentima po uhodanoj šemi i otvoreno prodavali diplome medicine, prava, zaštite na radu, šumarstva, ekonomije i brojnih drugih zvanja.

Prema optužnici diplome su se kupovale po cijenama polovnih automobila, od 3.500 KM pa do 10.000 KM i zavisile su od “dužine studiranja”, koja je varirala od dva-tri mjeseca do čak devet mjeseci.

Nekoliko mjeseci nakon hapšenja pala i su prva priznanja, pa je došlo do razdvajanja zbog sporazuma o priznanju krivice.

Vladimir Stojanović, Mirko Tufegdžija, Vaso Pajić, Vojislav Škrbić, kao i predstavnici visokoškolske ustanove “Victoria international university” i Visoke škole “Union”, obje iz Mostara, priznali su krivicu i potpisali sporazum sa Tužilaštvom BiH.

Sud Bosne i Hercegovine osudio je potom u aprilu ove godine Mirka Tufegdžiju i Vasu Pajića na dvije godine uslovne kazne i po 500 KM “imovinske koristi stečenih krivičnim djelom” zbog trgovine diplomama.

Sud je Tufegdžiji i Pajiću utvrdio jedinstvene kazne zatvora u trajanju od po dvije godine uslovne kazne koje se neće izvršiti ako u roku od pet godina ne budu uhvaćeni da opet trgovini diplomama.

Podsjetimo, akcija “Klaster” počela je 21. februara 2023. godine, kada su pripadnici policijskih službi, krenuli sa pretresima više visokoškolskih ustanova i hapšenjem osumnjičenih osoba do guše upetljanih u trgovanje falsifikovanim diplomama.

Izvor: capital.ba